Kapat
Haberler 0

Efsane astronot John Young 87 yaşında öldü

Başarılı geçen bir uçuşla uzaya çıkan ve ay üzerinde yürüyen, NASA’nın efsanevi astronotu John Young 87 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ailesini ve sevenlerini yasa boğan haber NASA tarafından açıklandı. Buna göre Young, geçtiğimiz Cuma günü zatürreden kaynaklı komplikasyonlar yüzünden öldü.

NASA’nın geliştirdiği Gemini ve Apollo isimli uzay programlarına katılan tek astronot olma sıfatına sahip olan Young, aynı zamanda uzaya altı kez çıkabilmiş ilk astronottu. Öte yandan ayın üzerine ayak basan dokuzuncu kişiydi. Tam bir uzay aşığı olan astronot nihayet 87 yaşında ABD’nin Houston şehrindeki evinde hayata veda etti.

1962’de NASA’da göreve başlamıştı

Young, NASA’nın ikinci astronot seçmelerine katılarak 1962’de göreve başlamıştı. Onunla aynı dönemde Neil Armstrong, Pete Conrad ve James Lovell gibi ünlü astronotlar da vardı.

ABD’nin eski Başkanı George H. W. Bush da astronot John Young’ın ölümünün ardından taziyelerini bildiren isimler arasında yer aldı.

Uzay tarihine adını yazdırdı

1972 yılında aya çıkan Apollo 16‘nın komuta ve kontrol kademesinde görev yapan Young, aya ayak basan insanlar arasına da katılmış oldu. 1960’lı yılların ortalarında iki kişilik Gemini görevlerine de katılırken, 80’lerin başında da NASA’nın Columbia şehrindeki uzay üssü çalışmalarına eşlik etti. Emekli olana kadar çalışma azminden hiçbir şey yitirmedi.

Ömrünün tam 17 yılını NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nde uzay mekiklerinin güvenlik protokolleri üzerine çalışarak geçirdi. John Young, 2004 yılında emekliye ayrılmıştı.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir