Kapat

Bilgisayar İçin Antivirüs Programı Gerekli Mi?

Bilgisayar kullanmak hayatımızın bir parçası haline geldi. Hem gündüz, hem de akşam olacak şekilde karşımızda yer alan bilgisayarlar için antivirüs programı ne kadar gerekli? Gelin isterseniz bu sorunun cevabına göz atalım. Bu sorunun tam olarak net bir cevabı yok ama bilgisayar otoriteleri biraz daha net cevaplar sağlıyor.

Bu yüzden şunu söyleyelim. Bilgisayarlar sürekli yeni programlar ile çalışıyor ve sürekli internete bağlı olduğu için de sistem her an hareket halinde oluyor. Bu yüzden de yapılacak olan eklemeler ona göre ön plana çıkarılıyor. Bu yazıda şu ana başlıklar üzerinden ilerleyeceğiz.

  • Antivirüs Programı Neye Yarar?
  • Bilgisayar İçin Antivirüs Gerekli Mi?
  • Antivirüs Olmazsa Ne Olur?

Antivirüs programları hepimiz için merak edilen bir konu. Bilgisayarımızı virüslere karşı koruyan, zararlı sitelerde uyaran ve olası tehlikeleri önceden sezen bu Antivirüs yazılımları, pek çok kişi için önemli. Hemen detaylara bakalım isterseniz.

Antivirüs Programı Neye Yarar?

Özünde kendine has bir veritabanı olan antivirüs yazılımları, kendi laboratuvarında çalışmalar yapıyor ve piyasada yer alan virüsleri tarayarak tanıyor ve söz konusu yazılımın veritabanına o konuyla ilgili bildirim yapıyor. Haliyle de bilgisayarda kurulu olan o virüs programları da olası bir tehditte hemen uyarıya geçiyor. Yani veritabanında yer alan güncellemeler ile birlikte bilgisayarınızda yer alacak olan virüsler hemen tanınmış oluyor. Aşama aşama değişen ve karşımıza çıkarılan bütün seçenekler için tek yapmanız gereken birkaç tıklama işlemi olacaktır.

Antivirüs programlarına dair organize edilen pek çok güncelleme var. Antivirüs programları bilgisayarınızda yer alan virüsleri daha önceden tanıdığı için anında önlem alıyor ve o virüsü ya da virüslü dosyayı karantinaya alıyor. Bu sayede çok daha fazla ve farklı bir çalışma ile ihtiyaçlara cevap veriyor program. Antivirüs yazılımlarının en net çalışma biçimi budur. Kendi içinde yer alan ve güncelleme ile ön plana çıkarılan çalışmalar için aşama aşama ilerleme mümkün oluyor.

Sizlere dair de bu süreçleri daha farklı ve ayrıcalıklı olarak ön plana çıkarıyoruz bu yüzden. Antivirüs programlarının aktif çalışması için de sürekli güncel olması gerekiyor ve bilgisayarınızı her an tarıyor. Bu da haliyle işletim sistemine bağlı olan her şeyi etkiliyor. Örneğin işlemciyi, ram özelliğini ve diğer bütün beklentileri kendine has bir dilde organize etmiş oluyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir