Kapat
Xiaomi Deprem Bildirim Sistemi ile Depremler Tahmin Edilebilecek!
Haberler 0

Xiaomi Deprem Bildirim Sistemi ile Depremler Tahmin Edilebilecek!

Sismik verileri hesaplayarak depremleri önceden tahmin edebilen Xiaomi Deprem Bildirim Sistemi, can kayıplarını en aza indirmeyi hedefliyor.

Amiral gemisi akıllı telefonları ile adını duyuran ve kısa süre içerisinde büyük bir ivme yakalayan Çinli teknoloji devi Xiaomi, geçtiğimiz aylarda deprem anında kullanıcıları uyaran bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. İlk etapta pilot proje olarak Çin’de hayata geçirilen Deprem Bildirim Sistemi, 25 kentte test edildi ve veriler incelendi. Xiaomi’nin yeni teknolojisinin büyüklüğü 4.0’ın üzerindeki en az 35 depremi tespit ettiği ifade edildi. Şirket, şimdi ise çalışmaların kapsamını genişleterek daha iyi sonuçlar yakalamayı hedefliyor.

Xiaomi Deprem Bildirim Sistemi ile Depremler Tahmin Edilebilecek!

Xiaomi, deprem bildirim ve izleme sistemi akıllı telefonlarda yer alan yerleşik sensörler yardımıyla çalışıyor. Özel bir algoritma geliştiren şirket, deprem anında kullanıcıyı uyararak can kayıplarının önüne geçmeyi hedefliyor. Xiaomi’nin yaptığı geliştirmeler neticesinde gelinen noktada algoritmanın son hali sismik verilerin hesaplanmasını da mümkün kılıyor. Chengdu Yüksek Teknoloji Afet Azaltma Araştırma Enstitüsü ile birlikte geliştirilen sistem, deprem anında kullanıcıları uyarabiliyor.

Xiaomi geliştirdiği deprem bildirim sistemine oldukça güveniyor, hatta bu teknolojinin Çin’in ulusal deprem izleme ve erken uyarı ağını en iyi hale getireceğini düşünüyor. Çinli şirket her ne kadar kendine güvense de henüz projenin doğruluk oranı bilinmiyor. Uzmanlar ise projenin detaylı bir şekilde incelenmesi ve bağımsız kuruluşlar tarafından test edilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Depremin 20 saniye dahi önceden bilinmesi etkinin %63 oranında azaltılabileceğini söylüyor. Xiaomi de tam bu doğrultuda depremin yıkıcı etkisinin azaltılması için çalışıyor. Peki siz bu proje hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir