Kapat
Huawei'nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS Tanıtıldı!
Haberler 0

Huawei’nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS Tanıtıldı!

Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei’nin akıllı telefonlarda, saatlerde ve televizyonlarda kullanılacak yeni işletim sistemi HarmonyOS tanıtıldı!

Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei, bir süredir devam eden ABD ile arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle Android işletim sisteminin tüm özelliklerinden faydalanamıyordu. Akıllı telefon dünyasında ilk sıraya yerleşmek isteyen marka, kısa süre içerisinde büyük bir ivme yakalamış ancak yaşanan gelişmeler neticesinde büyük bir gerileme yaşamıştı. Huawei, bugün akıllı telefonlardan, televizyonlara pek çok üründe kullanılacak yeni işletim sistemi HarmonyOS’u tanıttı.

Huawei’nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS Tanıtıldı!

Huawei’yi eski ışıltılı günlerinde döndürmesi beklenen HarmonyOS, bugün gerçekleştirilen özel bir etkinlikte tanıtıldı. Bir süredir deneysel amaçlarla çeşitli cihazlarda kullanılmaya devam eden HarmonyOS, HarmonyOS 2.0 ile artık aralarında akıllı telefonların da bulunduğu pek çok cihazda kullanılabilir. Peki, Huawei’nin yeni işletim sistemi neler sunuyor?

Çinin en büyük teknoloji şirketlerinden bir tanesi olan Huawei, akıllı telefonların yanı sıra akıllı saatler, televizyonlar, tabletler ve bilgisayarlar gibi pek çok farklı ürün grubunda aktif faaliyet gösteriyor. Markanın HarmonyOS’u geliştirirken odaklandığı en temel nokta ise tüm ürünlerde çalışan ortak bir işletim sistemi yapmak oluyor. Apple gibi kendi ekosistemini kurmak isteyen Huawei’nin yeni işletim sistemi HarmonyOS, yalnızca akıllı telefonlarda değil markanın pek çok farklı ürününde kullanılabiliyor.

Tasarım noktasında Apple’ın işletim sistemi iOS’tan esintiler taşıyan HarmonyOS, uygulama simgeleri gibi bazı noktalarda ise kendine özgü bir tasarım dili kullanıyor. Android sahiplerinin uzun süredir kullandığı ve yakın zaman önce iOS’a gelen Widgets’lar, Huawei’nin işletim sisteminde de karşımıza çıkıyor. Güvenlik anlamında da çeşitli iyileştirmelerin yapıldığı HarmonyOS’da ağ dışından gelecek dışından gelen saldırılar için güvenlik duvarı, ağ içerisinden gelecek saldırılar içinse yapay zekâ desteği bulunuyor.

Huawei’nin açıklamalarına göre HarmonyOS, nesnelerin interneti anlayışını da benimseyecek. Bu sayede telefon ya da bilgisayarlar ile diğer Huawei cihazları kolay bir şekilde kontrol edilebilecek. Örneğin telefonunuzu buzdolabına dokundurduğunuzda dolabın iç sıcaklığı, içerisindeki sebzelerin tazeliği gibi bilgiler telefonunuzun ekranına gelecek. Huawei’nin yeni işletim sistemi Huawei ve Honor’un pek çok akıllı telefonunda kullanılabilecek. Halihazırda Android işletim sistemi kullanan Huawei kullanıcılarının HarmonyOS’a geçişi isteğe bağlı olacak.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir