Kapat
Mobil 0

WeChat kullanıcıların mesajlarını saklıyor mu?

Çin’in en popüler mesajlaşma uygulaması WeChat‘in geliştiricisi Tencent Holding‘e şok suçlama! Volvo markasını da bünyesinde barındıran Geely Holdings’in yönetim kurulu üyesi Li Shufu isimli Çinli iş adamının “Tencent‘in uygulamadaki herkesin hesabını izlediğini ve yazışmaları sakladığını düşünüyorum” demesinin ardından eleştiri oklarının yönlendiği Tencent, bu iddiaları yalanlamak zorunda kaldı.

Tencent’ten açıklama gecikmedi

Şirketten yapılan basın açıklamasında “WeChat hiçbir kullanıcının mesajlaşma geçmişini depolamaz. Bu yazışmalar yalnızca kullanıcıların mobil, bilgisayar veya tabletlerinde saklıdır” denildi. “WeChat büyük verileri analiz etmek için hiçbir kullanıcının yazışmasını saklamaz, istesek de bunu yapamayız. Çünkü WeChat’in teknik modeli gereği kimsenin verilerini depolayabilmemiz mümkün değil. Ortada dolaşan iddialar asılsızdır” diye de devam eden açıklama, şimdilik WeChat kullanıcılarını ikna etmişe benziyor.

Li Shufu, geçtiğimiz Pazartesi günü Çin medyasına verdiği demeçte “Tencent’in yönetim kurulu üyesi Ma Huateng’in WeChat yazışmalarımızı gün boyu takip ettiğini düşünüyorum” demişti.

Komünist Parti, WeChat’te istediğini sansürleyebiliyor

Çinli tüm sosyal medya platformları gibi WeChat de Komünist Parti tarafından “yasadışı” kabul edilen içerikleri sansürlüyor. Buna Baidu ve Weibo gibi mecralar da dahil. Hal böyle olunca WeChat‘te grup kuran kişilerin, grupta gerçekleştirilen yasadışı konuşmalardan sorumlu tutulacağına karar veren Komünist Parti’nin WeChat üzerindeki yazışmaların tamamını okuma yetkisine sahip olduğu savı da güç kazanıyor. Her ne kadar Tencent bu iddiaları kökten yalanlıyor olsa da…

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir