Kapat
Tesla elektrikli otomobil pazarında tekel haline gelebilir
Otomotiv 1

Tesla elektrikli otomobil pazarında tekel haline gelebilir

Son dönemde çoğu araba devi tez yükselen elektrikli araba pazarına yönelmiş olsa da Tesla bu alanda rakiplerinin önünde kalmaya devam ediyor. Elektrik araba pazarının büyümesine öncülük eden şirket, araba pazarındaki planlarını iyice elektrikli araçlar ile sınırlı tutarak bu alana önemli yatırımlar yapmayı sürdürüyor.
 
Tesla’nın geleceği ile ilgili raporunu hazırlayan finansal yatırım şirketi Berenberg’e tarafından, Tesla’nın bu tek yöne odaklı stratejisi şirketin hızla büyümesine tezgâhtar olacak. Berenberg’e kadar an itibariyle hisse başına değeri 380 dolar olan Tesla hisseleri önümüzdeki 12 ay içerisinde yüzde 30 yükselme gösterebilir.
 
Ayrıca Bkz.Yollardaki elektrikli otomobillerin sayısı 2 milyona ulaştı
Alexander Haissl’ın başını çektiği araştırmacı ekibi Tesla ile ilgili öngörülerinde oldukça iddialı. Zira Berenberg analistlerine tarafından Tesla fazla yakında elektrikli otomobil pazarında tekel haline gelebilir. Analistler bu iddialı öngörülerini araba pazarında en ince ayrıntısına kadar elektrikli otomobillere odaklanan tek firmanın Tesla olmasına dayandırıyor.
 
Öteki bütün araba üreticilerinin elektrikli otomobiller alanında “düşük risk, düşük yatırım” stratejisi izlediğine uyarı çeken Haissl ve ekibine tarafından öteki şirketlerin bu stratejisi onları Tesla’ya karşı rekabet edemez ayla getirecek. 
 
Bu otomobil üreticilerinin 2020 ortalarına değin yüksek sayılarda elektrikli araba üretemeyeceğine dikkat çeken analistler, Tesla’nın bu sürede elektrik araba pazarında tekel oluşturarak rakiplerine kısmet tanımayacağı görüşünde.
 

Analistler ayrıca Tesla ve Panasonic arasındaki başarılı ortaklığın da Tesla’nın tekel oluşturmasında etkili olacağına inanıyor. Berenberg’in raporuna kadar Tesla – Panasonic ikilisinin batarya ve depolama teknolojileri rakiplerinden fazla daha ileride.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir