Kapat
Snapchat için işler yolunda gitmiyor: Hisse değerleri dibi gördü
İnternet 0

Snapchat için işler yolunda gitmiyor: Hisse değerleri dibi gördü

 

Acilen ise şirket hisselerinin değeri halka talep anındaki fiyatına dek gerilemiş durumda. Dün yüzde 4.9’luk layık kaybı yaşayan Snap hisseleri, 17$ değerine dek geriledi. Yatırımcılara ve analistlere göre ise bu durumun ana nedeni şirketin karşı taraf platformlarla başa çıkamaması. Snap’in kullanıcı kitlesinin büyük bir çoğunluğunu 30 yaşın altındaki şahısların oluşturduğuna dikkat çeken uzmanlar son dönemde bu kullanıcı kitlesinin Instagram ve Facebook’taki filtreleri kullanmaya yöneldiğini bu durumun da Snap’i küçülmeye ittiğini düşünüyor.

 

Geçen ay, halka arzın ilk 3 ayıyla ilgili bir rapor hazırlayan şirket, raporda şirketin gelirlerini arttırma noktasında zorluklarla karşılaştığını dile getirmiş fakat yatırımcılar şirketin kötü giden grafiği tersine çevireceğini umut ederek Snap’e olan güvenini korumuştu. Şu Anda ise şirketin halka talep edildiği başlıca geri dönmesi düş kırıklığına uğrayan yatırımcıların da tepkisini çekiyor.

 

Aynı Örnekler Var 

Gerçekten halka talep edildikten sonra hisse değerleri halka arz anındaki fiyata ya da bu fiyatın altına düşen tek şirket Snap değil. sosyal medya devi Facebook 2012’de halka talep edilirken borsada işlem görmeye başladığı ikinci gün şirketin hisse değerleri halka talep değerinin bile altına düşmüş ve şirket bir gün içinde 20 milyon dolar kaybetmişti. Facebook hisselerinin şimdiki değeri ise halka arz anındaki değerden yüzde 300 daha artı.

 

Keza Bkz.Yapay zekalı Pix Camera’nın yeni özellikleri tanıtıldı 

ABD’deki en kayda değer halka arzlardan birini gerçekleştiren Alibaba ise halka arzdan 232 gün sonra hisse değerlerinde ciddi bir gerileme yaşamış ve şirketin hisse değerleri halka arz anındaki değerin altına düşmüştü. Bunun gibi örneklerin de gösterdiği gibi Snap her ne dek önemli bir layık kaybı yaşayan olsa da şirketin tabloyu tersine çevirebilmesi muhtemel. Analistlere ve yatırımcılara göre yükselişi sağlamak için reklam gelirlerini arttıracak bir yol keşfetmek ve daha geniş kitlelerin Snap’i kullanmasını temin etmek koşul. 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir