Kapat
Mobil 0

PTT’den milli mesajlaşma uygulaması!

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘a alternatif olarak yola çıkan PTT Messenger, bizzat Başbakan Binali Yıldırım tarafından geçtiğimiz gün kamuoyuna tanıtıldı. İsminden de anlaşılacağı üzere PTT mühendislerince geliştirilen bu yazılım, yakın tarihte Google Play Store ve App Store‘daki yerini alacak.

Yukarıdaki fotoğrafta Başbakan Binali Yıldırım, iPhone X akıllı telefonuna yüklenen PTT Messenger uygulamasını kullanırken görülüyor. Zeytin Dalı harekatının gerçekleştirildiği merkeze bağlanarak operasyonlar hakkında bilgi alan Yıldırım, bu görüşmeyi tamamen güvenli olduğu belirtilen PTT Messenger ile gerçekleştirdi.

Çoğu mesajlaşma uygulamasında standart haline gelen yazılı, sesli ve görüntülü görüşme seçenekleri PTT Messenger‘da da mevcut. Signal isimli güvenli iletişim protokolünü kullanan uygulamaya yönelik eleştiriler de var. Bunların başında devlet kaynaklarının böylesi bir uygulamaya neden ayrıldığına yönelik tepkiler geliyor.

Uygulamanın ne kadar güvenli olduğu tartışmalı

PTT Messenger’in devlet tarafından geliştirilmiş olması, yazışmaların kolaylıkla takip edilebileceği ve fişlemelerin yapılabileceği yönünde tartışmalara da yol açtı. Çoğu kişi yakın bir tarihte uygulama marketlerinde yer alması planlanan PTT Messenger’i kullanmaya bu sebepten ötürü temkinli yaklaşıyor.

PTT Messenger nasıl kullanılır?

Şuan halen daha son kullanıcılar için yayınlanmayan uygulamayı .APK uzantılı dosya şeklinde indirebilmek mümkün. Ancak an itibariyle yalnızca devlet görevlileri PTT Messenger’den faydalanabiliyor. Bunun için uygulamayı indirseniz dahi cep telefonunuza yetki tanımlanmadığı için SMS onayını aşabilmeniz mümkün değil.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir