Kapat
Sinema 0

Hollywood’da Kadın Kahraman Rekoru!

Hollywood’da Kadın Ana Karakter Rekoru Kırıldı!

Hollywood’da yapılan bir çalışmaya göre geçen yıl gişede parlayan filmlerde, kadın ana karakterlerin sayısında gözle görülür bir artış yaşandı

2016 yılının gişede rekorlar kıran filmleri arasındaki yapılan bir araştırmada, bu yıl öne çıkan filmlerde kadın ana karakter sayısı açısından bir rekor kırıldığı açıklandı. Televizyon ve Filmde Kadın Çalışmaları Merkezi’nin (The Center for the Study of Women in Television and Film) araştırmasına göre yılın en çok hasılat yapan ilk 100 filmin 29’unun kadın ana karakterlere rol verdiği ortaya çıktı. Yüzde 29’luk bu oran geçen yıla oranla yüzde 7 artışa tekabül ediyor. Bu tabloda yılın öne çıkan filmlerinden ‘Arrival’, ‘Rogue One: A Star Wars Story’, ‘Bad Moms’ ve ‘Ghostbusters’ın büyük katkısı bulunuyor.

Araştırmada ayrıca genel olarak kadın karakterlerin sayısında da rekor artış var. Filmlerin yüzde 37’si önemli karakterlerden biri olarak bir kadını ön plana çıkarıyor. Bu yüzde 37’lik oran da tüm sinema döneminin en iyi rakamları.

Kadın oyuncuların rollerindeki artış yüksek olsa da kadın yönetmenlerin durumu hiç iç açıcı değil. ABD’de iş yaşamında eşit hakların korunması için kurulan Equal Employment Opportunity Commision, Amerikan film sektörünün kadın yönetmenlere karşı negatif ayrımcılık yaptığı sebebiyle yargıya taşıma kararı aldı. Konuyu araştırmaya Ekim 2015’te başlayan komisyon, sonunda dava dosyasını oluşturdu ve kamuyla paylaştı. Buna göre, geçen sene çekilen filmlerin yüzde 7’sinde kadın yönetmenler var iken, bu sene bu oran yüzde 2 gibi vasat rakamlara düştü. 2017 Akademi Ödülleri’ne aday olan tek kadın yönetmen ise Ava DuVernay oldu. Duvernay, ‘13th’ filmi ile Oscar Ödülleri’nde gelecek pazar günü En İyi Belgesel dalında yarışacak.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir