Kapat
Gündem 0

Dünya’ ya benzer 7 farklı gezegen bulunduğu duyuruldu! Yaşam olabilir!

NASA Dünya’ ya benzer 7 farklı gezegen bulunduğu duyurdu! Yaşam ve su olabilir!

NASA araştırmacılarının açıklamasına göre, yeni keşfedilen 7 gezegen, diğer özelliklerinin de değerlendirilmesiyle, potansiyel olarak yüzeyinde su bulundurabilir! Bununla birlikte, bu gezegenlerden üçü, canlılığın bir olasılık olarak görülebileceği “yaşanabilir” bölge içinde. “Exoplanet” olarak adlandırılan ve Güneş Sistemi dışında yer alan bu gezegenler, Dünya’dan 40 ışık yılı uzaklıkta bulunmakta ve Trappist-1 ismi verilen yıldızın yörüngesinde. Trappist-1’in düşük kütleli ve soğuk bir yıldız olduğunu düşünülüyor.

Gezegenler, NASA‘nın Spitzer Uzay Teleskobu ve dünyada bulunan gözlem evleri kullanılarak tespit edildi. Trappist-1 gezegenlerinden üçünün yüzey sıcaklığının, yeterli atmosfer basıncı göz önüne alındığında sıvı su varlığını destekleyebileceği ve “yaşanabilir bölge” tanımına girebileceği düşünülüyor.

Boyutları Dünya’ya yakın yedi gezegen, Gök bilimcileri heyecanlandıran keşif, güneş sisteminin dışındaki yaşam arayışının şimdiye kadar düşünülenden çok daha erken başlayabileceği anlamına geliyor.

Dünya boyutundaki bu kadar çok gezegenin aynı yıldız etrafında döndüğüne ilk defa rastlandığından, Samanyolu Galaksisinin Dünya’ya benzer gezegenlerle dolup taşıyor olma ihtimali doğdu. Trappist-1 adlı cüce yıldızın etrafında dönen gezegenler 39 ışık yılı uzaklıkta olduklarından, hayat işaretlerinin araştırılması için ciddi birer aday olacaklar. Jüpiter’den sadece biraz daha büyük olan yıldızın bizim güneşimize göre 2.000 kat daha az ışık yaydığı söyleniyor.

Dünya’ mızın olası tehlikeler içerisinde olması ve ne kadar buna göre yaşamasak da yaşam süresinin hızla azaldığı gerçeği yeni gezegen arayışlarına devam etmemizi sağlıyor. Belkide bulunan bu 7 gezegen bazı şeylerin başlangıcı olabilir. Umarız güzel şeyler olur.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir