Kapat
Haberler 0

Geçmişte Aldıkları Yanlış Kararlar Nedeniyle Şu An Pişman Olan 5 Teknoloji Şirketi!

Geçmişte Yanlış Kararlar Alan 5 Teknoloji Şirketi!

Bazı şirketler, yıllar önce aldıkları yanlış kararın sonuçlarını şu zamanlarda çok ağır ödediler.

Bazı hatalar, geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşmamıza neden olabiliyor. Bu hatalı kararlar iş dünyasında alındığında ise bedeli maddi bakımdan kimsenin tahmin bile edemediği boyutlara varıyor. Bazı şirketler var ki eminim hala ‘o gün o kararı almayacaktık’ diye hayıflanıyorlardır. Şimdi bu şirketlere ve aldıkları kararlara bir bir bakalım:

Kodak

Kodak, bundan tam 42 yıl önce kendilerine filme ihtiyaç duymadan fotoğraf ve video çeken bir makine geliştirmek istediğini söyleyen mühendise kapılarını kapattı. O dönemde bu fikir saçma olarak değerlendirilmişti. Aldığı bu karar, dijitalleşen dünyaya ayak uyduramayan Kodak’ın 2012 yılında iflas etmesinin en temel nedenlerinin  başında yer alıyor.

Google – Yahoo İlişkisi

Yahoo, Google’ın piyasaya çıktığı dönemde en bilindik arama motoruydu ve bu Google’ı rahatlıkla satın alabilecek maddi güce sahipti. Şu an Google’ın değeri 500 milyar dolar civarında. Yahoo ise her 3 haberden ikisinde ‘hacklenme’ olaylarıyla anılıyor.

Western Union

Telefonun mucidi olarak bilinen Alexander Graham Bell, 1876 yılında patentlerini Western Union’a teklif etmişti. Şirket ise bu teklifi reddetti. Acaba şirket, günümüzün en popüler ve en büyük iletişim araçlarından olan telefonun patenti elinde olsaydı şu an ne kadarlık bir servete sahip olurdu? Sanırım tahmin edilemeyecek kadar büyük meblağlarda.

Blockbuster

Şu an online olarak DVD film satışları gerçekleştiren Blockbuster, zamanında Netflix’i 50 milyon dolar gibi bir paraya satın alabilirdi. Şu an bu rakamın yanına 3 adet 0 daha koysalar yine de alamazlar.

RealNetworks

Tony Fadell isimli bir kişi şirkete iPod projesini sunmuş, RealNetworks ise kendisine kulaklarını tıkamıştı. Apple ise Fadell’ın projesine onay vermiş ve ürettiği iPod’lar sayesinde  milyarlarca dolar ek gelir sağlamış.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir