Kapat
İnternet 0

Google’dan “Bedava İnternet”

Google’dan Kırsal Ve Yoksul Bölgelere Bedava İnternet

Google, ağ sinyali temin edecek balonların belirli bir alanda uzun süre havada durmasını sağlamak için hava olaylarını tahmin etmeyi başarabilen “makine öğrenme algoritmasını” keşfettiğini duyurdu. Söz konusu projenin hayata geçmesi durumunda Google, internetin ulaştırılamadığı kırsal bölgelere ve gezegenin uzak bölgelerine ücretsiz internet hizmeti verecek.

Google, kırsal alanlarda ve gezegenin uzak bölgelerinde internet erişimi sağlamak için dev balonlarla inşa edeceği internet ağı için önemli bir problemi çözüme kavuşturduğunu açıkladı.
Google, balon projesiyle dünya genelinde internete erişimi olmayan dört milyon insana ve özellikle de ulaşımı zor coğrafyalara ücretsiz internet erişimi sağlamayı amaçlıyor. Şirket bağlantı ağını gelişmiş ülkelerde olduğu gibi milyarlarca dolar maliyetli altyapılar inşa ederek kurmak yerine gökyüzünden internet sinyali sağlayacak tenis kortu büyüklüğünde dev balonlarla temin etmeyi planlıyor.

Projeyi yürüten Google X araştırma bölümüne bağlı çalışan “Project Loon” ekibi, “makine öğrenme yöntemi” sayesinde balonların hareketini belirleyen hava akımı sistemlerini tahmin edebilir hale geldiklerini duyurdu. Yerin yaklaşık 18 bin metre üzerinde, stratosferde seyreden balonları yükseltip alçaltarak, farklı hava akımları aracılığıyla hareketlerini yönlendirmeyi amaçlayan ekip, makine öğrenme logaritmaları sayesinde hava akımlarını yeterli doğrulukta tahmin edip balonları belirli bir bölgede çok uzun süreler tutabilmenin yolunu keşfettiğini ileri sürdü. Böylece balonların yerlerini daha kolay tespit edebileceklerini söyleyen ekip, tüm gezegeni balonlarla donatmaktan ziyade belirli bölgelere odaklanabileceklerini belirtti.

Az sayıda balonun belirli bir bölgede toplanmasının projenin maliyetini göze çarpacak şekilde düşüreceğini söyleyen Google X direktörü Astro Teller, “Artık yüzlerce balon kullanmak yerine belirli bölgelerde 10, 20 veya 30 balonla internet hizmeti sağlayabileceğiz.” dedi.

Google, geçen yıl Peru’da bir grup balonu küçük bir bölgede üç ay süresince gökyüzünde tutmayı başarmıştı.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir