Kapat
Haberler 0

FBI yöneticisinden önemli uyarı: ‘Bilgisayar kameralarınızın üstünü kapayın’ !

Eğer bazı zamanlarda bigisayarınızın kamerasından izlendiğinizi düşündüğünüz oluyorsa haklı çıkabilme olasılığınız var.

Bir kaç ay önce Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in paylaştığı bir resim sosyal medyada güvenlik tartışmalarını alevlendirmişti.

mark zuckerberg webcam ile ilgili görsel sonucu

Bu resimde Zuckerbeng’in laptobunda webcam ve mikrofon kısmında bant bulunmaktaydı. Buda akıllara şu soruyu getirdi: Bilgisayarlarımızın kamerası bizleri izleyebiliyor muydu ?

Bu konuda pek çok görüş var kimileri bunu paranoyakçılık olarak düşünsede çoğu kişi bu durumun olabileceği konusunda tedirgin.

FBI yöneticisi James Comey’in yaptığı açıklama bizlerde şüphe uyandırıyor.

Herkesin bilgisayar kamerasına ve mikrofonlara bant takmasını söyledi. Herhangi bir devlet ofisine girdiğinizde göz ucu kontrol edin tüm webcam’ların üstünde küçük kamera aparatları bulunur. Bu aparatlarda  kamerayı kapatacak kapaklar mevcut bunu yapanlar izlenmemek için yapıyor.

Comey, özellikle FBI’ın bir dönemler Apple ile karşı karşıya geldiği iPhone şifresi kırma olayı ve bu olayın gerçekleştiği süre boyunca laptobunun ve bilgisayarının kamerasını küçük bir bant parçası ile kapatmış.

FBI yöneticisinin bu açıklamasını dikkate almanız lazım kötü sonuçlar milyonda bir olacak olsada neyin ne zaman geleceği belirsiz.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir