Kapat
En iyi süper bilgisayarlar Çinlilere ait
Donanım 1

En iyi süper bilgisayarlar Çinlilere ait

Bir dönem ismi kopya ürünlerle anılan Çin, bugün teknolojinin lokomotifi ülkelerden birisi haline geldi. Zeki telefon pazarında birincil 10 sıraya 6 işyeri sokmayı başaran Çin, bilgisayar pazarında da Lenovo ile lider durumda. Şu Anda sırada süper bilgisayarlar var.

 

En dinç rekabet

 

Meteoroloji gibi fazla yoğun veri analizi gereken işlerde kullanılan süper bilgisayarlar, keza Amazon Web Services, Netflix gibi sistemlerin de esas dinamiğini oluşturuyor. Çin’de de Alibaba gibi e-ticaret ve içerik devleri sayesinde süper bilgisayarlara olan gereksinim artmış durumda.

 

En iyi 500 süper bilgisayar listesinde baktığımızda 2001 yılı itibariyle bir tane bile Çinli sistem görmek muhtemel değildi. Bugüne geldiğimizde ise listenin birincil iki sırası Çinli süper bilgisayarlara ait. Diğer Taraftan birincil sıradaki sistemin işlemcisi de Çin’de tasarlanıyor.

 

Demin yayınlanan birincil 500 süper bilgisayar listesinde Sunway TaihuLight lider durumda. Sistemin en kayda değer özelliği ise artık Çin imzasını taşıyan işlemciler kullanması. SW26010 adındaki spiker işlemcisi, Shanghai High Performance IC tasarım merkezi göre tasarlandı. Tarihte ilk önce, dünyanın en zinde süper bilgisayarında Çin imzasını içeren işlemciler kullanıldığı açıklama ediliyor.

 

Ayrıca Bkz.Microsoft’dan parmak izi okuyuculu üst düzey klavye

SW26010 işlemcisi, sunucu ihtiyaçlarına tarafından geliştirilmiş toplam 260 çekirdeğe sahip. Süper bilgisayarda toplam 10 milyon çekirdek yer alıyor. Bellek tarafında ise 1.31PB DDR3 RAM kullanıldığın görüyoruz. Sistemin performansı 93 PFLOPS seviyesinde ve ortalama 15.37MW enerji tüketiyor. Soğutma tarafında ise 28MW seviyesinde kapalı bir akışkan soğutma çözümü kullanılmış.

 

Listenin ikinci esnasında ise Tianhe-2 adındaki süper bilgisayar bulunuyor. Sunway TaihuLight öncesinde iki yıl Tianhe-2 lider durumdaydı. Yani bayrak Çinlilerden yeniden Çinlilere geçmiş oldu. Tianhe-2 dünyanın en hızlısı iken 32 000 Intel Xeon işlemci ve 48 000 Xeon Phi işlemcisi barındırıyordu. 1300 araştırmacı tarafından geliştirilen bilgisayar, 34 PFLOPS seviyesine ulaşabiliyordu.

 

Üçüncü sırada ise İsviçre’nin süper bilgisayarı var. Sistemde 360 bin Xeon işlemcisi mevcut ve 19 PFLOPS işlem performansı sergiliyor. Yani demin hiç kimse Çinli süper bilgisayarların işlem performansının yanına bile yaklaşabilmiş yok.

 

bir de ABD 20 sene aradan daha sonra ilk önce birincil üç sıranın dışına çıkmış oldu. Titan ve Sequoia isimli süper bilgisayarlar listenin dördüncü ve beşinci esnasında yer alıyor. Listede Çinlilere ait toplam 160 süper bilgisayar var. ABD ise 169 bilgisayar ile lider durumda.

 

Gelecek sene listede kayda değer bir değişiklik olacak zira IBM’in geliştirdiği Summit adındaki süper bilgisayarın faaliyete geçmesi bekleniyor. Bilgisayarın işlem performansı 200 PFLOPS seviyesinde yani mevcut liderin iki katı. aynı zamanda Çin nasıl bir hamle yapacak merak konusu. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir