Kapat
Dota 2’ye “telefon numarası doğrulama” zorunluluğu geliyor
Oyun 0

Dota 2’ye “telefon numarası doğrulama” zorunluluğu geliyor

 

Valve, Dota 2 oyuncularının dereceli oyunlara girmek için telefon numaralarını doğrulatmalarının gerekli olacağını duyurdu. Bugün yayımlanan bir blog yazısında yer alan tanımlama, Valve’ın “smurfing” adı verilen taktiği kullanan oyunculara karşı aldığı bir tedbir.
 

Smurfing, oyunda deneyimli olan oyuncuların yeni bir hesap açarak oyuna tekrar başlaması taktiğine bahşedilen ad. Çoğu tecrübeli oyuncunun kullandığı smurfing, dereceli maçlardaki eşleştirme sisteminin deneyimli oyuncuyu yeni başlamış oyuncularla eşleştirmesi sonucunda ortaya çıkan haksızlıktan ötürü bir süredir Dota ekibinin canını sıkıyordu.

 
Hem Bkz.Xbox Project Scorpio’nun fiyatı sızdırıldı

Valve yetkilileri, 4 Mayıs’ta devreye girecek olan sistemin smurfing’i iyice bitirmeyeceğini bildiklerini oysa kullanan kişi sayısının manâlı miktarda azalacağını söyledi. Sadece dereceli maçlar için gerekli olan telefon numarası düzeltme sistemi, girilen telefon numarasının değiştirilmesine izin verecek lakin bir hesapta kullanılmış olan numaranın bir öteki hesapta kullanılabilmesi için numara değiştirilme tarihinin üzerinden asgari 3 ay geçmiş olması gerekecek.

 

Eşleştirme sisteminde de şartların değişmesi olacak

Güncelleme ile oyunun eşleştirme sisteminde bir takım şartların değişmesi de yaşanacak. Valve, dereceli oyunlar için eşleştirme yapılırken partinin ortalama MMR’ının (matchmaking rating) yok, parti içerisindeki en yüksek oyuncunun MMR’ının göz önünde bulundurulacağını açıkladı. Yeni sistem, daha yerinde eşleştirmelerin yapılmasıyla smurfing’in azalmasına da katkı sağlayacak.

 
Keza Bkz.Türk oyun sektöründen yarım milyar dolarlık ihracat rekoru 

Bu yeniliklerin yanı sıra eşleştirme sistemindeki bir takım aksaklıklar da giderildi. Dereceli oyuna yalnız giren oyuncular, kendileri gibi herhangi bir partide olmayan oyuncularla eşleşme seçeneğine sahip olacaklar. Hem oyuncu sayısının epeyce az olduğu Güney Afrika, Hindistan ve Dubai bölgeleri dereceli maç bölgelerinden kaldırılacak. Bazı oyuncuların bu bölgelerdeki eksik oyuncu sayısından yararlandığı biliniyor.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir