Kapat
Haberler 0

Nasa: Dünya’dan Ayrılmamız Çok Yakın!

NASA: Dünya’dan Ayrılma Vaktimiz Çok Yaklaştı!

İnsanoğlu ne yazık ki Dünya’nın bize sunduğu kaynakları akıl almaz bir hızla tüketiyor. NASA, 60 ile 70 yıl içerisinde radikal önlemler almamız gerektiğini söyleyip ilginç önlemler alıyor.

Önümüzdeki zaman içerisinde 30 milyon dolar gibi dudak uçuklatan parayı biriktirmenizi öneririz; çünkü NASA, insanlığın güneş sistemindeki yolculuğuna adanmış iki enstitüyü kurmayı ve desteklemeyi hedefliyor. NASA, dünyanın önümüzdeki 60-70 yılı hakkında çok büyük endişeler taşıyor ve dünyamızdan ayrılmak zorunda olabileceğimizi varsayıyor.

Uzay Teknolojisi Araştırma Enstitüleri (STRI), NASA tarafından biyo-malzemeler ve biyo-mühendislikte teknoloji geliştirmek için modül başına tam 15 milyon dolardan finansman elde edecek. Saygın üniversiteler de önümüzdeki beş yıl içerisinde güvenilir sonuçlar elde etme amacıyla araştırma programlarına yoğunlaşacak. Araştırmalar insan ırkının uzaya yayılmasına hedeflenmiş olsa da STRI, havacılık alanının ötesinde uygulamaları bulmak için çalışıyor.

 

NASA tarafından inşa edilecek iki STRI ünitesinden ilki; gıda, yakıt, materyal ve yararlı bakterilerin depolanmasına odaklanacak. NASA tarafından bilinen adı ise Cubes. “CUBES” projesi son derece etkileyici. Bu araştırma, astronotlar için biyo-araç üretmek yöntemiyle uzay yolculuğunu kolaylaştırmaya yönelik.

 

İkinci NASA destekli proje, karbon-nanotüp teknolojisi ile hafif ve süper güçlü havacılık malzemesi geliştirmeyi hedefleyen Bilgisayarlı Tasarlayan ve Çok Güçlü Kompozitler Enstitüsü US-COMP olarak biçimlendirildi.

 

CUBES, Berkeley Üniversitesi Profesörü Adam Arkin, US-COMP ise Gregory Odegard tarafından yönetilecek.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir