Kapat
Microsoft Teams Kullananların Sayısı 75 Milyon'a Ulaştı!
Haberler 0

Microsoft Teams Kullananların Sayısı 75 Milyon’a Ulaştı!

COVID-19 salgının etkisini sürdürmeye devam ettiği bugünlerde kurumsal şirketler de evden çalışma modelini uygulamaya devam ediyor. Çalışanlarının sağlığını korumak için uzaktan çalışma modelini tercih eden şirketlerin sayısı ise ilk günden bu yana artarak yükseliyor. Daha fazla kişinin evden çalışması ile birlikte en çok ihtiyaç duyulan uygulamalar ise tahmin edebileceğiniz üzere ofis uygulamaları oluyor. Son verilere göre ofis uygulamalarına olan ilginin artması ile birlikte Microsoft Teams kullanıcı sayısının 75 milyona ulaştığı biliniyor.

Ofis uygulamaları denildiğinde ilk akla gelen Slack’a rakip olan Microsoft Teams günden güne büyümeye devam ediyor. Yıllardır rekabet içerisinde olan iki rakibin son dönemde tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık nedeniyle kullanıcı sayılarında meydana gelen artış ise durdurulamıyor. Ofis uygulamalarının tüm dünya genelinde uzaktan çalışan kişilerin aktif olarak kullanması ise en çok Microsoft’un işine yarıyor.

Microsoft Teams Yaklaşık %100 Büyüdü!

Ofis uygulamaları arasında adından söz ettirmeyi başaran ve Slack’ın en büyük rakibi olan Microsoft Teams’ın bu süreçte 40 milyon olan kullanıcı sayısını 75 milyona çıkararak neredeyse %100 büyüdüğü görülüyor. Satya Nadella tarafından yayınlanan 2020 yılının ikinci çeyrek raporları Microsoft tarafındaki büyük gelişmeyi gözler önüne seriyor.

Diğer bir taraftan Microsoft’un en büyük rakibi Slack ise rakibinin aksine kullanıcı sayılarını gizli tutmayı tercih ediyor. Hastalığın başladığı süreçten kısa bir zaman önce günlük 12 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu açıklayan Slack, uzun süredir sessizliğini korumaya devam ediyor. Son dönemde yaşanan ve tüm dünyayı ciddi oranda etkileyen hastalık ile birlikte Slack’ın kullanıcı sayısında %350’lik devasa bir büyümeden söz edilse de bu bilgiyi doğrulayan bir veri henüz bulunmuyor.

Slack’ın günümüz ofis uygulamalarında en çok ihtiyaç duyulan görüntülü görüşme özelliğini sunmaması rakiplerinin gerisinde kalmasına neden oluyor. Popüler ofis uygulamasının karıştığı skandallardan birisi ise şirket CEO’sunun Teams’ın indirme sayılarını yalanlayan, yanıltıcı ifadeler kullanması oluyor. CEO Stewart Butterfield’in Slack kullanıcılarının büyük çoğunluğunun mobil platformu kullandığını ve Teams’ın yalnızca Office 365 ile kullanılabiliyor olması nedeniyle kendilerinin çok daha iyi durumda olduğunu iddia eden açıklamaları her iki uygulamanın indirme sayıları karşılaştırıldığında gerçeği ortaya çıkarıyor.

Android uygulama marketi Play Store’da Teams’ın 50 milyonu aşkın indirme sayısı bulunurken bu sayış Slack için yalnızca 10 milyon olduğu fark ediliyor. Aynı zamanda Microsoft’un indirme sayısının 5 kat fazla olmasına rağmen daha yüksek puan alması da dikkatlerden kaçmıyor. Kullanıcı görüşleri değerlendirildiğinde teknoloji devinin sunmuş olduğu uygulamadan pek çok kişi memnun gibi görünüyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir