Kapat
Bir iPhone En Fazla Kaç Yıl Kullanılabilir?
iOS 0

Bir iPhone En Fazla Kaç Yıl Kullanılabilir?

ABD’li akıllı telefon devi Apple, her yıl satışa sunduğu iPhone modelleri ile akıllı telefon pazarında yüksek satış miktarlarına ulaşmayı başarıyor. Amiral gemisi modeller üzerine yoğunlaşan akıllı telefon üreticisinin modelleri teknik özellikleri ile olduğu kadar fiyatıyla da çok konuşuluyor. Özellikle ülkemizde 10 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulması ile gündeme gelen yeni iPhone modelleri akıllarda bir iPhone en fazla kaç yıl kullanılabilir sorusunu da beraberinde getiriyor. İşte merak ettiğiniz bu sorunun cevabı!

Akıllı telefon dünyasının önemli isimlerinden Apple, amiral gemisi sınıfının gözde modellerinden iPhone serisi ile her yıl yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başarıyor. Ülkemizde 10 bin TL’nin üzerindeki fiyatlandırmalar ile satışa sunulan akıllı telefonlara talep ise oldukça yoğun oluyor. iPhone kullanıcıları yüksek maliyetlerden dolayı mı bilinmez akıllı telefonlarını uzun yıllar kullanabiliyor. Hal böyle olunca hem yeni iPhone satın alacakların hem de hali hazırda iPhone kullananların aklına bir iPhone en fazla kaç yıl kullanılabilir sorusu geliyor.

Bir iPhone En Fazla Kaç Yıl Kullanılabilir?

Bu sorunun en net cevaplarından bir tanesini geçmiş yıllarda piyasaya sürülen iPhone modellerinin kaç yıl boyunca güncelleme almaya devam ettiği bilgisi vermeyi başarıyor. İstatistiklere baktığımızda bazı iPhone modellerinin 5 güncelleme aldığı görülebiliyor. Bu da iPhone’ların kullanım ömürleri hakkında son kullanıcıya doğrudan bilgi aktarmayı sağlıyor. Bu kriteri değerlendirirken genellikle her yıl bir güncelleme yayınlandığını da unutmamak gerekiyor.

Bir endüstri analisti olan Horace Dediu, uzun süredir Apple ürünleri başta olmak üzere çeşitli akıllı telefonları ve aksesuarları incelemeye ve bu ürünler ile ilgili soruları yanıtlamaya devam ediyor. Kullanıcılar markaların 1-2 yıl gibi kısa ömürlü ürünler tasarladıklarını düşünseler de aslında gerçekler pek de bunu doğrulamıyor. Kısa vadeli ürün geliştiren markalar kullanıcı nezdinde pek iyi anılmadıkları için aslında onlar da bilinen tam aksine en uzun ömürlü modelleri kullanıcılara sunmayı amaçlıyorlar. Horace Dediu’ya göre Apple ürünlerinin ortalama kullanım süreleri 4 yıl 3 ay olarak belirtiliyor, 2018’de yapılan bu araştırma markanın akıllı telefonlar haricinde diğer ürün gruplarını da kapsıyor.

Sonuç olarak ele aldığımız tüm veriler incelendiğinde bir iPhone modeli 4-5 yıllık süreçte teknik sorunlar meydana gelmediği sürece sorunsuz olarak kullanılabiliyor. Oldukça uzun olan bu sürede pek çok yeni iPhone modeline şahit olmak mümkün hale geliyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir