Kapat
AMD Navi mimarisi yüzde 40 performans artışı sağlayacak
Donanım 0

AMD Navi mimarisi yüzde 40 performans artışı sağlayacak

Demin AMD’nin iddialı Vega mimarisini başlıca cereyan tarafında görme şansımız olmadı oysa sonraki cins Navi mimarisi için birincil bilgiler gelmeye başladı. Firmanın 7nm süreci üzerinde şekillendireceği yeni Navi mimarisi manâlı performans artışları getiriyor.

 

Çoğalma büyük

 

GlobalFoundries tarafından yapılan açıklamada 7nm süreci için tasarım yongalarının hazırlanmış olduğu ve 2018 yılının ikinci yarısında hacimli üretime geçilmesinin planlandığı ifade edildi. Firma beklediğinden daha erken 7nm sürecine geçmiş olacak. Yeni 7nm süreci mevcut 14nm sürecine göre yüzde 40 performans artışı getiriyor.

 

Bilindiği üzere 10nm ardından artık yonga üreticilerinin silikondan vazgeçerek yeni bir materyale ya da en azından silikon ile karıştırılan yeni bir metaryale ihtiyaçları doğuyor. Çünkü silikonun somut sınırları buna müsade vermiyor. Üreticiler ağırlıklı olarak silikon-germanyum karışımı bir materyal ile 10nm ötesine geçmeye başladı. Bu da manâlı bir performans artışı sağlıyor.

 

AMD’nin yeni Navi mimarisi için GlobalFoundries ile anlaştığı ve 7nm sürecinde imal planladığı daha önce dile getirilmişti. Süreçte verimlilik yakalandığı için AMD Navi mimarisinin önünde bir engel kalmamış oluyor. En erken 2019 başlarında Navi mimarisini piyasada görebileceğiz.

 

Hem Bkz.Apple A10X: Mobil dünyanın en güçlüsü

Açıklamalara kadar AMD Navi mimarisi AMD Vega mimarisine kadar yüzde 40 civarında bir performans artışı ile gelecek. AMD Vega mimarisinin Pascal tabanlı GTX 1080 Ti ya da Titan Xp ile başa baş bir performans sergilediği belirtiliyordu. Bu bakımdan AMD Navi bu seriyi fazla çok geride bırakmış olacak. Natürel bu dediklerimiz 2019 yılında gerçekleşecek. 2018 yılı için AMD elden geçirilmiş Vega 2.0 mimarisini kullanmayı planlıyor.

 

Şüphesiz Nvidia da kendi tarafında ilerlemesine devam ediyor. Gelecek yıl Volta mimarisi ile 12nm sürecine geçecek olan firmanın 2019 için ne cins planları var şimdilik bilinmiyor. bununla birlikte firmanın 7nm sürecine geçiş yapma hedefinde olduğunu söyleyebiliriz. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir