Kapat
2020’de En Çok Akıllı Telefon Satan Şirket Apple Oldu!
Haberler 0

2020’de En Çok Akıllı Telefon Satan Şirket Apple Oldu!

Counterpoint Research isimli araştırma şirketinin sunduğu verilere göre 2020’de en çok akıllı telefon satan şirket Apple oldu. Bu yıl iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max ve iPhone SE olmak üzere dört farklı amiral gemisi modeli ile pazarda bulunan şirketin satış rakamları ise dudak uçuklattı. Akıllı telefon dünyasının yavaş yavaş doyum noktasına ulaştığı bu dönemde şirketin böyle bir başarı yakalaması oldukça şaşırttı. Araştırmaya bakıldığında rakiplerine hiç şans tanımayan Apple’ın yine en büyük rakibi Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei oldu.

Çinli akıllı telefon üreticilerinin büyük yenilikler getirdiği akıllı telefon dünyasında yavaş yavaş doyum noktasına ulaşılırken ABD’li teknoloji devi Apple’ın yakaladığı başarı herkesi şaşırttı. Rakiplerinin üzerindeki fiyatlandırması ile her zaman amiral gemisi modellere yoğunlaşan ve ilk günden beridir bu hedef doğrultusunda hareket eden şirket tarihinde bir ilki gerçekleştirerek uygun fiyatlı bir akıllı telefon duyurdu. iPhone SE adıyla duyurulan uygun fiyatlı model, akıllı telefon dünyasında büyük yankı uyandırdı.

Yavaş yavaş şirket stratejisini değiştiren ve eleştirilere kulak vererek kullanıcıların isteklerine göre hareket etmeye başlayan Apple, bu doğrultuda ilk adımı uygun fiyatlı iPhone SE modeli ile attı. iPhone 8 kasasının içerisine en yeni iPhone donanımlarını yerleştiren marka, adeta bir Porsche motorlu Vosvos ortaya çıkarttı. Uygun fiyatlı olması ile öne çıkan modelin geleneksel tasarımı eleştiri toplarken teknik tarafta sunduğu donanım ise övgülerin merkezinde yer aldı. Yalnızca uygun fiyatlı olması ile de sınırlı kalmayan yeni iPhone SE ile kullanıcıların 4 yıldır beklediği küçük ekranlı iPhone hasreti de son buldu.

2020’de En Çok Akıllı Telefon Satan Şirket Apple Oldu!

2020 yılının ilk çeyreği ele alındığında akıllı telefon dünyasının en gözde markası 4 farklı amiral gemisi modeli ile Apple oldu. 400 dolardan yüksek satış fiyatına sahip cihazların premium olarak değerlendirildiği pazarda bu cihazların satış oranı yüzde 13 düşerken Apple’ın aynı kriterdeki akıllı telefonları ile sektörün zirvesine oturması markanın hala gücünü kaybetmediğini açık bir şekilde gösterdi. Pazarda yüzde 57’lik bir payla zirveye oturan markayı takip eden diğer akıllı telefon üreticileri ise sırayla Samsung, Huawei, Oppo ve Xioami oldu.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir