Kapat
Temassız Ödeme İşlem Limiti Yükseltildi!
Haberler 0

Temassız Ödeme İşlem Limiti Yükseltildi!

Pandemi ile beraber yaygınlaşan banka ve kredi kartı ile temassız ödeme seçeneğinde temassız ödeme işlem limiti yükseltildi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), temassız ödeme özelliğine sahip banka ve kredi kartlarında işlem limitinin yükseltileceğini açıkladı. COVID-19 salgın hastalığı ile temasın azaltılması ve hastalığın bulaşıcı özelliğinin önüne geçilebilmesi için temastan uzak durulması sürekli olarak tavsiye ediliyordu. Markette, restoranda ve hayatımızın pek çok noktasında kullandığımız kredi kartları da bu süreçten payını aldı. Son iki yılda temassız ödeme seçeneği hiç olmadığı kadar yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı.

Temassız Ödeme İşlem Limiti Yükseltildi!

Kredi ve banka kartlarının temassız ödeme seçeneğini kullanarak alışverişlerini yapan kişiler 350 TL’ye kadar olan işlemlerde PIN kodunu girmeden alışverişlerini tamamlayabiliyordu. 2022 ile beraber bu limitin 350 TL’den 500 TL’ye çıkartılmasına karar verildi.

1 Şubat itibariyle geçerli olacak güncelleme işlemi sonrasında kullanıcılar 500 TL’ye kadar olan alışverişlerinde kartlarının temassız ödeme seçeneğini kullanmaya devam edebilecek. 500 TL’nin üzerindeki alışverişlerde ise yine PIN kodu girmek zorunlu olacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından düzenlenen banka ve kredi kartları için temassız ödeme limiti, 2021 yılı için 350 TL şeklinde belirlenmişti. En son limit artışı 7 Mayıs 2021’de yapılmış ve miktar ise 250 TL’den 350 TL’ye yükseltilmişti. BDDK tarafından yapılan açıklamada limit artışının artan vakalardan kaynaklandığı belirtildi.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir