Kapat
Haberler 0

Türkiye’de Resmi Kayıtlara Geçen İlk Hacker; Tamer Şahin

Türkiye’de Resmi Kayıtlara Geçen İlk Hacker; Tamer Şahin..

Türkiye’nin ilk hackeri Tamer Şahin.. Programlarda belgeseli çekilen, birkaç dizide karakteri canlandırılmış Türkiye’nin ilk yasal olarak yargılanarak resmi kayıtlara geçen hacker’ı Tamer Şahin kimdir nedir?


Daha çok genç yaştayken büyük ve ciddi siber saldırılara imza atan, 18 yaşındayken 1999 yılında SuperOnline’ın internet servisini “bilgisayar korsanları” dünyasında adını duyuran Tamer Şahin 13 yaşından beri bilgisayarlara bağ kurmuş. Öyle ki Şahin’in genç yaşında yaptığı bu saldırı sonucunda SuperOnline’ın servislerine 7 gün boyunca erişim sağlanamadı.

Ardından Türkiye’nin en eski bankası Osmanlı Bankası’na saldırarak bankanın tüm müşterilerin fotoğrafını sızdıran ve bankanın sitesine “t.ş buradaydı” mesajını bırakan Tamer Şahin, yetersiz delilden dolayı yasal bir cezayla karşılanmadı.

Yaptığı bu saldırılardan dolayı Tamer Şahin yargı karşısına çıkarak Türkiye’nin ilk resmi kayıtlarına girmeyi başaran bir hacker olsa da aslında kötü niyetli bir hacker değil. İnternet sitesinde belirttiğine göre Tamer Şahin hayatı boyunca “etik hackerlık” felsefesini benimsemiştir.

Peki şuanki günümüzde ne yapıyor?

Yukarıda bahsetmediğimiz daha onlarca hack olayına imza atan Tamer Şahin, uzun süre Microsoft ve HP gibi teknoloji devleriyle ortak çalışarak onların sistemlerindeki açıkları bulmuş.

Hem ulusal basında hem de dünya basınında uzun süreler popülerliğini konuşturan 1981 doğumlu Türkiye’li Tamer Şahin şu anda kendi bilgi güvenlik şirketi Terra Medusa’da çalışmalarını sürdürüyor. Aynı zamanda Tamer Şahin yayınlarda konusuyla ilgili makaleler yazıyor.

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir