Kapat
Vega destekli Ryzen APU’lar sahneye çıkıyor
Donanım 0

Vega destekli Ryzen APU’lar sahneye çıkıyor

Merakla beklenen Radeon RX Vega ekran kartlarını kısa süre içerisinde tanıtacak olan AMD’nin bu sene için geriye doğru bir hamlesi daha kaldı. Yine performansı merak edilen Ryzen APU çözümleri yavaşça kendisini göstermeye başladı.

 

AMD’nin daha çok portatif sistemler ya da düşük profilli bilgisayarlar için geliştirdiği hızlandırılmış operasyon birimi olan APU, işlemci ve grafik birimini bir arada barındırıyor. Bu sene piyasaya çıkması beklenen Raven Ridge kod adlı yeni APU’lar keza Zen işlemci mimarisini ayrıca de Vega grafik mimarisini bir araya getiriyor.

 

Birincil izler

 

Şimdiye kadar geliştirilmiş en iyi APU ailesi olması beklenen Raven Ridge kuşkusuz en ince ayrıntısına kadar üstteki seviye ürünlerle donatılmadı. Benchmark bilgileri sızdırılan Ryzen 5 2500U çözümü bu konuda kayda değer detaylar sağlıyor.

 

Daha çok orta seviyeye dönük olduğu varsayım edilen Ryzen 5 2500U gerçekte biraz Intel’in Core U isimlendirmesine benziyor. Bu bakımdan çok ince dizüstü modelleri için geliştirildiği tahmin edilebilir.

 

4 Zen çekirdeği ve 8 izlek birimi olan işlemci benchmark sonuçlarına tarafından çağdaş bir performans sunuyor. Keza Ryzen APU’larda çoklu izlek desteği olacağı da bu nedenle ortaya çıkmış oldu. APU’nun grafik birimi biraz hayal kırıklığı yaratabilir.

 

AMD 1500 Graphics olarak adlandırılan entegre grafik biriminde 11 Vega çekirdeği ve 704 Stream işlemcisi olduğu ifade ediliyor. Bölüm, Iris Graphics 640 çözümünden biraz daha yavaş. Muhtemelen APU daha çok enerji verimliliğini hedefliyor.

 

Benchmark testleri bir dizüstü modeli üzerinde üretilmiş. Bu da imalatçı ortaklarla prototip modeller geliştirildiğini gösteriyor. Ryzen APU barındıran birincil dizüstü modellerinin piyasaya çıkışı yılın sonlarına içten gerçekleşecek.

 

Hem Bkz.AMD hisseleri yükselişte

Raven Ridge APU’ları içerisinde 8 çekirdekli Zen işlemci ve 1024 Stream işlemci ile HBM 2 hafıza barındıran amiral gemisi bir çözüm olacağı biliniyor. Ayrıca APU’ların üstelik Pro sürümleri olacak. Bunlar da güvenlik konusunda farklı alanlara yönlendirilmiş teknolojilerle donatılmış kurumsal tüketicileri hedefleyen APU’lar barındıracak.

 

Bir dönem 16 çekirdekli Zen işlemci ve 4096 Stream işlemcili Vega grafik birimi içeren canavar bir APU’dan bahsediliyordu. Şimdilik bununla ilgili bir gelişme değil. AMD fiilen böyle bir canavar piyasaya sürecek mi bilinmiyor. Raven Ridge APU’ları sonbahar döneminde portatif sistemler için tanıtılacak. Masaüstü sürümleri ise gelecek yılın başlarında piyasaya çıkacak.

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir