Kapat
Hackerlar ABD'nin enerji ağını hedef aldı
İnternet 0

Hackerlar ABD’nin enerji ağını hedef aldı

 

Ast bir nükleer santrale sızmakla bir enerji şirketinin Windows tabanlı makinelerine sızmak arasında çok önemli farklılıklar var. Endüstriyel bir tesisin tam anlamıyla hacklendiğini anlatmak için sadece uzaktan bilgisayar müdahalesi tatmin edici yok, aynı zamanda hackerların somut kontrolü de ele geçirmesi gerekiyor. Diğer Taraftan söz konusu olan tesis bir nükleer enerji santrali olunca FBI ve Milli Güvenlik Departmanı’nın da bu tesislerin korunması için sunduğu değişik güvenlik önlemlerini de vermek gerekiyor.

 

Nükleer Emniyet Sistemlerine Kadar Uzanan Risk 

Bu üst düzey korumaya rağmen hackerların perşembe günü gerçekleştirdiği saldırıda Kansas yakınlarındaki Wolf Creek nükleer santralini de gaye almaları, hücum girişimi başarısızlıkla sonuçlansa da, yetkilileri endişelendirmeye yetti zira nükleer santralin hacklenmesi, geniş kapsamlı elektrik kesintilerinden nükleer emniyet sistemlerinin devre dışı bırakılmasına kadar uzanabilen çok ciddi tehlikeleri beraberinde getirebilir.

 

Hem Bkz.YouTube yıldızlarından ağ tarafsızlığı talebi 

Atak girişimine rağmen Rus hackerların, ABD’nin enerji ağına karşın herhangi bir saldırıda aracısız veya dolaylı olarak rol üstlendiklerine dair dijital bir kanıt mevcut değil ama emniyet uzmanları Rus hackerların geçmişteki faaliyetlerini göz önünde bulundurarak saldırının Rusya’dan geldiğini düşünüyor. Güvenlik uzmanlarının göz önünde bulundurduğu faaliyetlerin ilki 2014 yılında gerçekleşmiş ve  Ulusal Emniyet Departmanı, hackerların ülkedeki elektrik ağının ansızın pozitif noktasına Siyah Enerji olarak aşina bir fena amaçlı yazılım bulaştırdığını belirtmişti.

 

Geçmişteki Saldırılar Endişe Uyandırıyor 

Siber emniyet şirketi FireEye, Rus dilinde belgeler taşıyan açık sunucular sebebiyle bu saldırıyı, Sandworm adlı bir Rus hacker grubuna bağlarken aynı yazılımın Ukrayna ve Suudi Arabistan’da da kullanıldığı ve elektrik kesintilerine niçin olduğu gözlemlenmişti. bununla beraber 2015 yılında Ukraynalı enerji şirketi Ukrenergo’ya yapılan ve Kiev’in elektrik kapasitesinin takriben beşte birini çökerten siber saldırının da peşinde Sandworm’un olduğu kayıtlı ve hackerların ABD’ye karşın yeni bir siber atak hazırlığında olduğu iddiaları iyice kuvvetlenmişti.

 

Yapılan talimat ve ortaya meydana çıkan haberler geçtiğimiz günlerde gerçekleşen saldırının yalnızca Kansas’taki nükleer santrali değil öteki elektrik santrallerini de etkilemeyen başarısız bir atak girişimi olduğunu gösterse de ABD’nin enerji ağının siber tehdit aşağı olduğunu da ortaya çıkarıyor. Hackerlar perşembe günü yaptıkları saldırı girişiminde başarısız oldular oysa emniyet uzmanlarının beklediği gibi ciddi bir atak ne zaman kazanç ve böyle bir atak nasıl sonuçlanır bunu şu lahza için kimse kestiremiyor. 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir