Kapat
AMD Radeon Vega'ya doğru: Frontier Edition'da son gelişmeler
Donanım 0

AMD Radeon Vega’ya doğru: Frontier Edition’da son gelişmeler

 

 
Devlete Ait lansmanına bundan böyle üç hafta gibi bir vakit kalan AMD’nin yeni tür Vega GPU tasarımı ve onu kullanan Radeon RX Vega ekran kartı ailesi için heyecan dorukta. Hali hazırda profesyoneller için sunulan ve Nvidia’nın Titan Xp modeline rakip olarak konumlanan Radeon Vega Frontier Edition piyasay çıkmış incelemeleri de kademeli olarak yayınlanmaya başlanmış durumda.
 
 
Radeon Teknoloji Grubu lideri Raja Koduri’nin zar boyutuyla ilgili i. 
 
Bu yazıda, yurtdışında çıkan Frontier Edition incelemeleri zarfında AMD’nin yeni GPU tasarımına yakından bakıcak ve Radeon RX Vega için çıkarımlarda bulunacağı. Önce GPU’nun kendisiyle başlayalım ve zar alanına yakından bakalım. AMD’nin Vega 10 adını verdiği ve Frontier Edition ekran kartında kullandığı üstteki düzey GPU tasarımı, 14nm üretim geometrisiyle çıkıyor bantlardan. Mevcut bilgilere göre GPU’nun çeper alanı 484mm2 civarında. Yani 28nm üretim geometrisiyle geliştirilen, çeper alanı 596mm2 olan R9 Fury modellerindeki Fiji XT GPU’sundan %23 daha küçük. Aynı üretim tekniğini kullanan Radeon RX 580’in Polaris 20 GPU’suna baktığımızda ise Vega 10’un 2 katın üstünde bir oranda daha büyük olduğunu görüyoruz.
 
 
 
Temsilcilik edildiği Frontier Edition ekran kartında 13.1 TeraFLOP operasyon gücü sunan ve mm2 başına 23.4 GigaFLOP operasyon gücü sağlayan Vega 10, çeper boyutu verimliliği olarak Radeon RX 580 ile benzer, R9 Fury X’den ise çok daha iyi konumda. Net transistör adedini bilmediğimiz GPU, 4096 adet paralel operasyon birimine sahip versiyonunda mm2 için 8.46 çekirdek sunarak yeniden başarılı bir tasarım olarak çıkıyor karşımıza. HBM2 hafıza teknolojisini de dikkate aldığımızda, substrat yapısı karmaşık büyük bir GPU tasarmıyla göz göze geleceğiz.
 
Hem Bkz.Sınırları sıkmak istiyor: EVGA GTX 1080 Ti Kingpin 
 
Geçen haftanın manâlı konularından biri de Vega grafik yongasını kullanan Radeon Frontier Edition ekran kartının, aynı saat hızında Radeon R9 Fury ile kıyaslanarak GPU mimarisinde IPC yani döngü başına komut başarımında kazanım olup olmadığını anlamaktı. GamersNexus tarafından yapılan kıyaslamada Radeon Fury X ve Frontier Edition modelleri 1050MHz’de çalıştırılarak kafa kafaya karşılaştırma yapıldı. Sonuçlar gösteriyor ancak, laf konusu oyunlar olduğunda IPC kazanımından söz etmek mevcut tablo için böylece olağan yok. Burada emrindeki oysa Frontier Edition modelinin gerek üstteki katman ekipman özellikleri gerekse de şoför yapısıyla oyunlara karşın olması gereken düzeyde düzenlemeye sahip olmadığını da açıklama edelim.
 
 
Aynı saat hızında Radeon Vega Frontier Edition vs. Radeon Fury X: GamersNexus 
 
Peki ya Crossfire ? AMD aracısız olarak son kullanıcıları gaye alan bir çözüm olmadığı için Radeon Vega Frontier Edition yaygın olarak deneme örnekleri dağıtmadığında değil çift kart, tekine ait incelemeler bile bir elin parmaklarını geçmeyecek seviyede. Ama ne var ama, PCPer sitesi iki Radeon Vega Frontier Edition kartıyla Crossfire testleri yapmayı başardı. Oyun ekran kartı olmadığı için Crossfire için optimize sürücüleri bulunmayan kartlar, yapılan testlerde örneğin tek bir Frontier Edition’a tarafından %84’e varan performans kazanımı sağlıyor. Görünen o ama, 2K ile kıyaslandığında CF farkı daha fazla 4K’da yaşanıyor. En iyi sonucu GTAV veririken, Hitman ve Fallout 4’de en fena sonuçlar alınmış. Daha da acayip olansa iki tane Radeon Vega Frontier Edition’ın, tek bir GeForce GTX 1080 Ti modelini sadece The Witcher 3 oyunun 4K testlerinde geçebilmiş, kalan öteki testlerde ise ne eyvah ki oldukça geriden geliyor.
 
 
 
Hazır 4K testlerinden bahsetmişken, Radeon RX Vega için bellek kapasitesinden de azıcık bahsedelim. AMD’nin en yüksek performanslı oyun kartında 16GB HBM2 bellek kullanacağı aşikar. Lakin dahası erişilebilirliğin daha yüksek olduğu modellerde yaygın olarak 8GB göreceğiz gibi. Bu konuda PCGamesHardware’in, Radeon Vega Frontier Edition ile yaptığı 4K Tomb Raider testi gösteriyor fakat, Frontier Edition’da hafıza kullanımı 8GB’a ulaşıyor. Tabi yeni bellek altmimarisi ve kontrolcü yapısına ek olarak doku sıkıştırma tekniklerindeki gelişim daha az hafıza kullanımı sağlasa da, AMD’nin 16GB hamlesi biraz da çekicilik için görünüyor. HBM belleklerin en güçlü avantajlarından biri olan yüksek bantgenişliği, Nvidia tarafından GDDR5X ile neredeyse yakalanmış durumda. Bugün referans tasarım bir GTX 1080 Ti, 484 GB/sn bantgenişliği sunabiliyor. Dolayısıyla hızı ve bantgenişliği dek kapasitesi de manâlı.
 
Radeon Vega Frontier Edition: Pro vs. Gaming modları 
 
AMD Radeon RX Vega için bir takım küçük güncellemeler daha var. Mesela DirectX 12 için özel seviyesinde 12_1 uyumluluğu olduğu bildiriliyor, benzer Nvidia’nın Pascal mimarisinde olduğu gibi. Ne işe yarıyor derseniz, pikselleştirme yeteneklerine elastikiyet kazandırıyor. Bir başka husus ise, Radeon Vega Frontier Edition’ın sahip olduğu oyun modu. Buradaki esas motivasyon, geliştiricinin oyununu bitirdikten sonra bir oyuncu gözüyle sınayabilmesine armoni sağlamak. Fakat hem kurumsal keza de oyun odaklı ilk testler gösteriyor oysa Gaming ve Pro modları arasında ete dişe dokunur bir performans farkı oluşmuyor. bu vesileyle bir kere daha, testlerin oyun odaklı sürücülerle yapılmadığını, Frontier Edition’ın da bir oyun kartı olmadığını hatırlatırım. AMD’nin Vega tabanlı Radeon RX Vega ekran kartı ailesi, 30 Temmuz’da başlayacak SIGGRAPH etkinliğinde tanıtılacak, ama bu tanıtım ne ölçekte olacak hemen şimdi bilmiyoruz.
 
Kaynaklar;
– GamersNexus
– PCPer
– PCGamesHardware
– VideoCardz

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir