Kapat
Facebook link görünümlerini düzenleme yetkisini kaldırıyor
İnternet 0

Facebook link görünümlerini düzenleme yetkisini kaldırıyor

Sahte haber eleştirilerine uzun süredir maruz kalan Facebook, bir süredir bunun önlemek için öbür düzenlemeler yapıyor. Firmanın yeni hamlesi ise link görünümlerini düzenleme yetkisine oldu.

 

Bundan Böyle kısıtlı

 

Bugüne dek bir link paylaşmak isteyen sayfalar, bu linkin başlığını, karoser metnini ve resmini değiştirebiliyordu. Böylece ilgisiz bir adrese fazla kayda değer bir haber başlığının linki verilebiliyordu. Bu da link sahiplerinin hileli bir biçimde trafik elde etmesine niçin oluyordu.

 

Bundan daha sonra Facebook sayfaları link görünümlerini düzenleyemeyecek. Paylaşılan linkin hakiki başlığı ve ön izleme resimleri olduğu gibi takipçilere yansıtılacak. Bu Nedenle sahte haber trafiğinin de önüne geçilecek.

 

Keza Bkz.MIUI 9 ve Mi 5X haftaya tanıtılıyor

Facebook bununla beraber iyice bir ambargo yapmıyor. Büyük haber portalları, spor kulüpleri veya ziyafet kanalları gibi platformlar yine link görünümünü düzenleyebilecek. Bunun için Link Sahipliği aracı üzerinden sahip oldukları alan adını belirtmeleri ve Facebook’un da incelemeyi yaparak yetki vermesi gerekiyor. 12 Eylül tarihine değin platformların vasıta üzerinden yetki almaları isteniyor. Yine site sahipleri Open Graph üzerinden link ön izlemeleri için standart bir dış görünüş de belirleyebilecek. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir