Kapat
Mobil 0

Android Kullanıcılarına Ciddi Uyarı! Bu Uygulamayı Sakın İndirmeyin!

ESET’ten Android Kullanıcılarına Ciddi Uyarı: Bu Uygulamayı Sakın İndirmeyin!

48 ülkedeki mobil bankacılık kullanıcılarını hedef alan bir Android truva atı keşfeden ESET, söz konusu uygulamanın hangisi olduğunu da açıkladı.

Android çok büyük bir dünya. Uygulamalar markete koyulmadan önce tabii ki güvenli olup olmadıkları konusunda Google tarafından bir sürü süreçten geçiriliyorlar fakat araya kaynayanlar da olabiliyor. Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, zararlı yazılım bir Android uygulamasının özellikle mobil bankacılığı kullanan müşterileri hedef tahtasına koyduğunu tespit etti.

Good Weather ismindeki ve ESET tarafından “Trojan.Android/Spy.Banker.HU” adıyla etiketlenen bu truva atı, aslında piyasada ‘güvenli’ olarak bilinen Good Weather’ın zararlı hale dönüştürülmüş hali. Orijinal uygulamadan hava durumu tahmini özelliklerini koruyor olsa da virüsün girdiği cihazları kilitleyen uygulama, SMS mesajlarına erişebiliyor ve mobil bankacılık için gerekli olan bilgileri / şifreleri çalmaya hedefleniyor.

 

Uygulama, 48 farklı ülkedeki Android kullanıcıları tarafından indirilmiş ve bu ülkeler arasında Türkiye de (toplam 2 bin 144 indirme) bulunuyor.

ESET analistlerinin yaptıkları incelemede bu ‘bankacılık’ odaklı truva atının, online bir kaynak kodunun değiştirilmiş sürümleri olduğunu ortaya koydu. Bu kaynak kodunun online ortamda herkese açık ve ulaşılabilir halde sunulduğunu belirten ESET’ten güvenlik uzmanı Lukas Stefanko, “Android bankacılık zararlısını yaratmak için kullanılan araçların günümüzde çok kolay ve ücretsiz erişilebilir olması, kullanıcıların daha dikkatli olmaları ve önlem almaları gerektiğini ortaya koyuyor. Yakın zamanda Play Store’dan bir hava durumu uygulaması indirdiyseniz, dikkatli olmanızda fayda var. Uygulamayı cihazınızdan kaldırmanızı tavsiye ederiz” diyor.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir