Kapat
Asus'un en kaslı AMD anakartı artık hazır: Karşınızda X399 Zenith Extreme
Donanım 0

Asus’un en kaslı AMD anakartı artık hazır: Karşınızda X399 Zenith Extreme

 

 
Asus, Gigabyte, ASRock gibi markalar X399 anakartlarını Computex 2017 Fuarı’nda sergilemişken, MSI tarafının da yakında sessizliğini bozması gerekiyor. sırası gelmişken AMD’nin duyurusunu yaptığı 25 Temmuz tarihli video konferansta bahsi geçen üreticiler X399 anakartlarını tanıtacak ve fark yaratan özelliklerini anlatacaklar.
 
Yukarıdaki gelişmelerden anlaşıldığı üzere, anakart üreticiler X399 için hazırlanmış ve modellerini yavaş yavaş inceleme editörlerine yollamaya başlıyorlar. İşte muhtemelen o örneklerden biri olan Asus X99 Zenith Extreme, Çinli bir kullanıcı göre kutusundan çıkartıldı ve satın alacak müşterleri nelerin beklediği bütün detaylarıyla gösterildi.
 
 
 
Ilk Kez şunu söylemekte menfaat var, haberimize konu olan anakart Asus göre Çin’deki bir test editörüne gönderilmiş olabilir. Çünkü ikinci fotoğrafta üst kısma tedbirli bakarsanız eğer Threadripper işlemcinin olduğunu da göreceksiniz. Dolayısıyla AMD tarafında her şeyin hazırlanmış olduğunu ve lansman tarihinin beklendiğini söyleyebiliriz.
 
Asus’un anakartı şimdiye kadar gördüğüm en kaslı X399 modeli. Gigabyte ve ASRock kadar sergilenen modeller sanıyorum ancak o firmaların amiral gemi modelleri değil çünkü X399 Zenith Extreme ayrıca tasarım keza de ek özellikler seviyesinde daha adaleli görünüyor. Şayet de bundan dolayı Computex Fuarı’nda öteki anakart modelleri de olmasına rağmen AMD’nin Threadripper lansmanında yalnızca Asus yer aldı. Hatırlayanlar olacaktır Asus aynı zamanda ilk ve tek Ryzen işlemcili dizüstü bilgisayarı da tanıtmıştı.
 
 
 
Devasa ısı distribütör bloklara ve RGB ışıklandırma sistemine sahip olan Asus ROG X399 Zenith Extreme, 60+4 PCIe hattına sahip olan Ryzen Threadripper işlemcileri için 4 tane PCIe x16 slotuna sahip. Diğer donanımlar ve konfigürasyona ast olarak Bunları 16x+16x48x+8x diziliminde 4 ekran kartıyla kullanabilmek pekala olası. Kutu içeriğinden PCIe ethernet kartı ancak 10Gbit olması muhtemel çünkü ASRock entegre olarak bu fonkisyonu sunuyor, ayrıca sağ tarafta 5. hafıza slotu olarak görünen M.2 adaptörü de dikkatlerden kaçmıyor.
 
 
 
Kendi LCD ekranına sahip olan ve kutu içeriğinden SLI köprüsü de meydana çıkan Asus ROG X399 Zenith, standart ATX anakartlara göre biraz daha kocaman ve daha geniş ayakizine sahip. E-ATX ölçülerinde olduğu için her kasa ile düzenli olmayacaktır oysa böylesi bir sistem toplayacaklar için de kasa konusu problem teşkil etmeyecektir diye düşünüyorum. Fiyatı hakkında demin bir bilgi olmasa da anakartı Ağustos ayı içinde ülkemizde de görebileceğiz. Kısaca özetlemem icabında, tasarım ve özellik seviyesinde yıllar daha sonra ilk kere bir AMD anakartın, Intel tarafındaki çözümlere bütün manasıyla kafa tutabilecek özelliklere sahip.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir