Kapat
Ethereum soygunlarının ardı arkası kesilmiyor
İnternet 0

Ethereum soygunlarının ardı arkası kesilmiyor

Son dönemde önemli bir sıçrama yapan ve elde edenlere büyük gelirler kazandıran Ethereum, büyük soygunlara konu olmaya başladı. Önce 7 milyon dolarlık şu anda de 32 milyon dolarlık bir soygun gündemde.

 

Açığı bulan soygun yapıyor

 

Bitcoin para biriminin yükseliş dönemlerinde de bu cins soygunlar sık sık gündeme geliyordu. Hatta meşhur bir Bitcoin havuz platformu büyük bir soygun sonrası iflas etmiş ve müşterilerin Bitcoin’lerini ödeyememişti.

 

Parça Başına 400$’a dek meydana çıkan Ethereum haliyle soyguncuların da gözdesi haline geldi. Adamakıllı sanal bir para birimi olduğu için de meslek sadece cüzdan yazılımlarında açık bulmaya bakıyor. Açığı bulan tabiri yerindeyse hızlı bir şekilde torbasını dolduruyor ve sonra da oartadan kayboluyor.

 

Hafta başında sanal cüzdanların kırılarak 7.4 milyon dolar değer Ethereum çalındığı haberi gelmişti. Derhal ise Parity Wallet adındaki cüzdan istemcisinde yer alan bir açık doğru soyguncular toplamda 153 000 adet Ethereum yani takriben 32 milyon doları çekerek ortadan kayboldu.

 

Soygun çoklu imza cüzdanlarında yapıldı. Özel bir kontrat olan çoklu imza cüzdanları, kullanıcıların büyük kısmının kendi anahtarı ile imza atması sonrasında büyük para çıkışına müsade veriyor. Soyguncular açığı kullanarak hemencecik herkesin imza atmasını sağlamış.

 

Ayrıca Bkz.Facebook link görünümlerini düzenleme yetkisini kaldırıyor

Platformun yöneticileri soygunu ayrım eder etmez White Hat Group adındaki beyaz şapkalı hacker grubu devreye girmiş ve benzer açıktan cüzdanlarda kalan bütün paraları başka bir hesaba transfer etmiş. Bu Nedenle meblağın büyümesi engellenmiş. Grup kısa zaman içerisinde paraları sahiplerine iade edeceğini belirtiyor.

 

Esas soyguncu tarafından cüzdanları boşaltılanlar ise muhtemelen Ethereum’larını geri alamayacak. Ethereum biriminin değeri yaşanan bu son soygun sonrasında yüzde 14 layık kaybetti ve 200$’a geriledi. Elde etmesi zorlama ve sıkıntılı olan Ethereum birimini korumak konusunda zafiyetler devam ederse soygunlar durmayacak gibi gözüküyor. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir