Kapat
Teknoloji 0

3D Yazıcı ile Üretilecek Yumurtalıklar, Kısırlığa Çare Olacak!

Bilim adamları, 3D yazıcı ile üretilecek yumurtalar ile kısırlığı çözmeye bir adım daha yaklaştılar.

3D Yazıcı ile Kısırlığa Çözüm!

3D yazıcılarla üretebilecekler listesi gün geçtikçe dahada uzuyor.  Şimdi de sıra fare yumurtalığında.

Bilim adamları 3 boyutlu yazıcılar kullanarak ürettikleri yumurtalıklarla sağlıklı yavrular oluşturabilmeyi hedefliyor. Fareler üzerinde uygulanan bu deney başarılı olursa ileride insanlarda da uygulamak istiyorlar. Bu deneydeki temel amaç ise kemoterapi gibi farklı tedaviler sonrasında zarara uğrayan yumurtalıkların yerine geçebilecek yumurtalıklar üretmek.

Bir süredir doktorlar bazı kanser hastalarında doğurganlığı koruyabilmiş durumda. Bunu hastalar kemoterapi tedavisine başlamadan önce yumurtalığın belirli bir kısmını alıp dondurarak elde ediyorlar. Kemoterapi tedavisinden sonra bu dondurulan parça tekrar yerine yerleştirildiğinde hasta doğurganlığını koruyabiliyor.

Bu deneyler genellikle başarısız oluyor. Alınan parçadan kanser hücreleri çıkabiliyor veya  bir süre sonra çalışmayı fonksiyonlarını kaybedebiliyorlar. Bu yüzden Teresa Woodruff ve ekibi 3D yazıcı kullanarak yumurtalığın yerini alabilecek bir organ üretmeye çalışıyor.

3D yazıcılarla üretilen organlar temel olarak jelatin maddesinden yapılıyor. Jelatin maddesi kat kat hassas kalıplarla yazdırılarak kompleks 3 boyutlu tasarımlar oluşturuluyor

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir