Kapat
Ölümcül sıcak hava dalgaları daha sık yaşanmaya başlayacak
Teknoloji 0

Ölümcül sıcak hava dalgaları daha sık yaşanmaya başlayacak

Dün Nature Climate Change’de yayınlanan yeni bir araştırmaya tarafından, son 20 yılda 10 binden pozitif kişinin ölümüne niçin olan sıcak hava dalgaları önümüzdeki yıllarda daha sık yaşanmaya başlayacak. Hawaii Üniversitesi’nde görevli bilim insanları göre yapılan araştırmaya kadar günümüzde dünyanın yüzde 30’u her sene sıradan 20 gün ölümcül sıcak hava dalgalarına maruz kalıyor.
 
Ne var ama atmosfere salınan sera gazı yüzünden bu rakamlar şipşak yükselecek. Eğer sera gazı salınımı artmaya devam ederse 2100 yılına gelindiğinde dünyanın yüzde 74’ü her sene sıradan 20 gün ölümcül sıcak hava dalgalarından etkilenecek.
 
Hem Bkz.Aziz Sancar kanser araştırmalarında önemli bir buluşa daha imza attı 
1980 – 2014 yılları aralarında yayınlanan makaleleri inceleyen araştırmacılar, 800’den fazla ölümcül sıcak hava dalgasına ait verileri incelediler. Araştırmacıların incelediği felaketlerin başında 2010 yılında Moskova’da 10 binden fazla kişinin ölümüne niçin olan sıcak hava dalgası ve 2003 yılında Paris’te 5 binden pozitif can alan sıcak hava dalgası geliyor.
 
Araştırmacılar bu verileri inceleyerek havanın hangi sıcaklık derecesi ve nem oranına ulaştıktan sonra ölümcül hale geldiğini tespit ettiler. Peşinde bu verileri önümüzdeki yıllar için öngörülen sıcaklık ve nem dereceleriyle eşleştiren araştırmacılar, son derece endişe verici bir tablo ile karşısında karşıya kaldılar. Sera gazı salınımının manâlı ölçüde düşürüldüğü senaryolarda bile 2100 yılına gelindiğinde dünyanın yüzde 48’i sıcak hava dalgaları ile boğuşmak zorunda kalacak. 
 
Hawaii Üniversitesi araştırmacılarının bu son bulguları ışığında sera gazı salınımını hızlı bir şekilde düşürmenin ve alternatif enerjilere yönelmenin önemi daha da keskin bir hal alıyor. Ne var ama Trump yönetiminin küresel ısınmaya şu belli başlı kadarki yaklaşımı pek de umut verici değil.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir