Kapat
Tesla süperşarj ağını diğer markalara açabilir
Teknoloji 0

Tesla süperşarj ağını diğer markalara açabilir

 

Geçtiğimiz günlerde bir etkinlikte konuşan Tesla’nın Baş Teknoloji Sorumlusu JB Straubel, süperşarj gibi şeyler için öteki otomobil üreticileri ile konuştuklarını ve onlarla birlikte çalışacak bir yol aradıklarını dile getirdi. Elon Musk’ın önerisine kadar Tesla süperşarj istasyonlarının sahibi olarak kalmaya devam edecek ancak diğer araba üreticileri yalnızca araçların süperşarj istasyonunu kullanmasından kaynaklanan bakım, servis ve elektrik maliyetleri için ödeme yapacak.

 

Rakiplerine Aleyhinde Manâlı Bir Menfaat

Tesla süperşarj ağını karşılıklı kullanmaya sıcak baksa da aslında süperşarj, Tesla’yı elektrikli otomobil pazarında öne çıkaran unsurlardan biri zira ayrıca kapsama alanı ayrıca de dolum süresi göz önünde bulundurulduğunda Tesla’nın süperşarj ağıyla rekabet edebilecek diğer bir yük istasyonu bulunmuyor.  Porsche, Audi ve Mercedes-Benz gibi Alman premium otomobil üreticileri iki sene içinde süratli sıkıntı özelliğine sahip bir sorumluluk istasyonu oluşturacaklarını dile getirse de bu markalara ait istasyonların Tesla’nınki dek yaygınlık kazanması uzun bir vakit alabilir.

 

Hem Bkz.Tesla’nın ölümlü kazasının nedeni açıklandı: Şoför uyarıları dikkate almamış 

Müşterek dilekçe ile ilgili bir diğer problem ise süperşarj istasyonlarının halihazırda epeyce yoğun olması ve Tesla sürücülerinin araçlarını sorumluluk etmek için sıra bekliyor oluşu. Tesla bu durumun önlemek için; ağı genişletmek, dolum sonrası araçlarını istasyondan almayan sürücüleri cezalandırmak, istasyon kullanımı ücretli ülkü getirmek gibi uygulamalar başlatsa da bu uygulamalar yoğunluğu iyice ortadan kaldırabilmiş değil.

 

Şimdilik, mevcut Tesla sahipleri için endişe verici bir zihin gibi görünen bu ortaklık düşüncesinin hayata geçip geçmeyeceği kesin değil fakat öteki elektrikli araba markalarının da Tesla süperşarj istasyonlarından normal bir Tesla otomobili ile benzer seviyede verimle faydalanması bilhassa Avrupa’da elektrikli otomobillerin yaygınlık kazanmasını hızlandırabilir. 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir