Kapat
Sinema 0

25 Yıl Önceki Jurassic Park’ ın hala etkileyici olması

Aradan 25 yıla kadar bir zaman geçmesine rağmen Jurassic Park  filminin efektlerinin hala gözümüze etkileyici ve başarılı gelmesinin nedenlerini sizler için derledik.

Jurassic Park filmi yönetmenlerinin ve ekibinin başarısında ki bu sır nedir?

Jurassic Park serisinin ilk filmi hepimizin bildiği gibi 1993 yılında vizyona girmişti. Çekim aşamasını da işin içine kattığımızda neredeyse 25 yıl öncesinin teknolojisi ve imkanları ile ortaya çıkarılan bir filmden söz ediyoruz. Peki ya nasıl oluyor da bu kadar eski bir film günümüz teknolojisi ve görsel açıdan filmlerin çağ atladığı senaryolarda sırıtmıyor?

Bırakın “sırıtmayı” Jurassic Park’ı günümüzde ilk kez izleyenler bile dinozor sahnelerini gerçekçi ve etkileyici buluyor. Tabi ki burada baş yapıt kategorisinden bir filmden söz ediyoruz ancak bu filmi görsel açıdan kendi çağının ilerisine taşıyan en önemli neden bilgisayarda işlenmiş efektlerin az olması. Bu konu ne kadar ilginç gelsede o zamanın teknolojisiyle bilgisayar ile işlenmiş efektler çok olsaydı şuanda baktığımızda görsel açıdan bu kadar başarılı ve zengin bir film olmazdı. Bu nedenle efektlerin çoğu tamamen özgün, el yapımı ve gerçek setlerin içinde gerçekleştirilmiş. Yani makyajıyla, köstümüyle, hareketiyle, devinimiyle tamamen gerçek ortamda geçen mizansenlerden söz ediyoruz. Bunların artısını hala bu gün Jurassic Park’ ın ilk filmini izlediğimizde fazlasıyla anlayabiliyoruz.

Efektlerin büyük ölçüde bilgisayar dışı olması gerçeklik algısının aynen korunmasını sağlıyor. Bu arada merak edenler için paylaşmak gerekirse, 1993 yapımı Jurassic Park filminde Dinozorların yer aldığı toplam 14 dakikalık görsel efekt sahnesi mevcut. Sadece 6 dakikalık kısmında bilgisayar destekli efektlerden yararlanılmış. 2015 yapımı Jurassic World filminde ise 2000 sahnede bilgisayar desteği mevcut. Bakalım 2040’a gelindiğinde Jurassic World gözümüze nasıl görünecek? Bu kadar çok bilgisayar desteği olan film o zamanın teknolojisini başarıyla kaldırabilecek mi? Bunların hepsine birlikte şahit olacağız.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir