Kapat
Android 0

Yüzbinlerce uygulama Play Store’dan silindi!

Açık kaynak olması sebebiyle iOS veya Windows Phone işletim sistemlerine kıyasla zararlı yazılımlardan daha kolay etkilenebilen bir yapıya sahip olan Android, zaman zaman virüslü uygulamaların telefonlara bulaşması yüzünden eleştiri oklarına maruz kalabiliyor. Google tarafından Android cihazlar için hayata geçirilen uygulama mağazası Play Store da zaman zaman virüslü uygulamalardan etkilenebiliyor.

Bugün aldığımız bir habere göreyse Google, Play Store‘da bulunan 700 binden fazla zararlı uygulamayı tamamen silerek kullanıcıların güvenliğini bir tık daha artırmış bulunuyor. Bahsi geçen 700 bin uygulama geçtiğimiz yıldan beri Play Store‘da halka açık olarak sunuluyordu.

2016 yılında mağazadan kaldırılan uygulamalarla bugün silinen uygulama sayısı arasında yüzde 70’lik bir artış söz konusu. Bu rakamlar Android cihazlar virüslü yazılımların hedef tahtasına oturmuş olduğunu gösteriyor.

Sahtecilik yapan 250 bin zararlı uygulama silindi

WhatsApp, Snapchat ve Facebook gibi popüler uygulamaları taklit ederek Play Store’da listelenmeyi başaran uygulamalar da çöplüğü boyladı. Google’ın açıklamasında silinen taklitçi uygulama sayısının 250 bin olduğu belirtildi

Neye izin verdiğinizi mutlaka kontrol edin!

Yayıncısına güvenmediğiniz uygulamaları indirmekten kaçınarak cep telefonunuzun güvenliğini sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak alakasız şekilde rehberinize, çağrı listenize, mesajlarınıza ve dosyalarınıza erişim için tarafınızdan izin isteyen uygulamaları silerek de önlem alabilmeniz mümkün.

Dahası, bu tür uygulamaları Google Play Store‘un editör kadrosuna şikayet ettiğiniz takdirde başka kullanıcıların güvenliğini sağlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir