Kapat
YouTube yıldızlarından ağ tarafsızlığı talebi
İnternet 0

YouTube yıldızlarından ağ tarafsızlığı talebi

 

 
ABD Federal Irtibat Kurulu(FCC) geçtiğimiz aylarda ülkedeki yeni düzenlemeyle gündeme gelmişti. Düzenlemeye kadar internet servis sağlayıcıları, internet kullanıcılarına ait tarayıcı geçmişi gibi kişisel verilere ulaşabilir hale gelirken FCC’nin bu yeni düzenlemeye ses çıkarmaması eleştirilere neden olmuştu. Kurum şimdi ise ağ tarafsızlığını karşılayan düzenlemeyi kaldırmayı planladığı için tepkileri üstüne topladı.

 

Adil Rekabet Ortamını Bozabilir 

2015 yılında yürürlüğe giren düzenleme ile serbest internet ortamının sağlanabilmesi için devlet kurumlarının ve internet servis sağlayıcılarının web sitelerine, adaletli rekabet ortamını bozacak şekilde, müdahale etmemesi kararlaştırılmıştı. FCC ise mayıs ayında yaptığı açıklamayla bu düzenlemenin kaldırılması için çalışmaların başlatılacağını duyurmuştu. Açıklamanın peşinde Google, Amazon ve Netflix ilk kez edinmek üzere pek fazla internet devi ağ tarafsızlığını destekler nitelikte ifadelerde bulunmuştu. YouTube yıldızları da FCC ve Kongre’ye açık mektup göndererek tepkilerini gösterdi.

 

Sayıları 100’ü aşkın ve toplamda 190 milyondan artı aboneye sahip YouTuber içerik üreticileri kaleme aldıkları mektupta çevrimiçi video trafiğinin, küresel internet trafiğinin yüzde 70’inden fazlasını oluşturduğunu ve FCC’nin ağ tarafsızlığını kaldırması halinde bu dev alanın tamamen internet servis sağlayıcılarının insafına kalacağını dile getirdi. Mektubu imzalayanlar aralarında toplam abone sayısı 10 milyonun üzerinde olan içerik üreticileri olduğu gibi sadece 121 aboneye sahip içerik üreticisinin de mektuba imza attığının altı çizilerek, internetin tüm içerik üreticileri için adaletli bir oyun alanı olduğu belirtildi.

 

Hem Bkz.Web sitenizi hackerlardan 4.5 petabyte’lık zip bombasıyla koruyun 

Mektup öteki içerik üreticilerinin de desteklemesi için herkesin imzasına açık durumda. Düzenlemenin kaldırılacağı yönünde net direktifler yapan FCC Başkanı Ajit Pai ise az önce mektupla ilgili bir yorumlama yapmış yok.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir