Kapat
Gündem 0

YouTube reklamındaki virüs, kullanıcılara coin madenciliği yaptırıyor

Son dönemin yükselen trendleri arasında gösterilen kripto para birimleri, daha ucuz ve hızlı para transferi yapmak isteyenlerle birlikte hackerların da gözdesi konumuna yükselmiş durumda. Bugüne dek coin kazanmak için “madencilik” yapan birçok zararlı uygulama, masum kullanıcıları hedef aldı.

Web sitelerinin kod satırları arasına gizlenen zararlı reklam kodları ve sahte Android uygulamalarıyla kullanıcıların farkında olmadan coin madenciliğinde çalıştırıldığına şahit olmuştuk. Bugün ise popüler video izleme mecrası YouTube‘da yayınlanan reklamlar aracılığıyla coin madenciliğinin yapıldığı ilk kez ortaya çıktı.

Bilgisayar güvenliği ve antivirüs üzerine çalışmalar yürüten Trend Micro firması, hackerların YouTube reklamlarına coin madenciliği yaptıran Coinhive kodunu eklemeyi başardığını ortaya çıkardı.

Buna göre YouTube‘a girerek masum bir şekilde video izleyen ziyaretçiler, farkında olmadan bilgisayarlarının CPU‘larını kullanarak coin madenciliği yapıyor. Kazılan kripto para birimi ise XMR kısaltmasına sahip Monero.

Google’ın DoubleClick ağı aldatıldı!

Adwords reklamı vermek için Google bünyesindeki DoubleClick reklam ağına kayıt olan hackerlar, her nasılsa Coinhive’in Monero madenciliği yaptıran kodunu reklamlara eklemeyi başardı. Bunun neticesinde de video izlemek için YouTube’a giren ve ilgili reklamı görüntüleyen tüm kullanıcılar, video izledikleri süre boyunca hiç fark etmeksizin Monero madenciliği yaptılar. Hackerların kazandığı para miktarı tahmin edilemiyor bile!

Bu zararlı yazılımlarla hiç karşılaşmamak için mümkün mertebe uBlock Origin ve Adblock gibi reklam engelleme yazılımlarını kullanmanızda fayda var.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir