Kapat
Gündem 0

Yoksa Türkçe Programlama Dilimi Geliyor.. EVREKA..

Ortaokul Öğrencisinden Türkçe Programlama Dili Projesi Geliyor..

Günümüz de programlama, yazılım dendiğinde akıllara gelen şeylerden birinin İngilizce biliyor olmamız gerektiği. Bu duruma çözüm İSTEK Kaşgarlı Mahmur Okulları ortaokul öğrencisi Eralp Çelebi‘ den geldi. İngilizce bilgisi yeterli olmayan ve programlamaya yeni başlayanlara yardımcı olmak için bir proje tasarladı. Eralp, Evreka adını verdiği projesin de Türkçe programlama dilini oluşturdu.

Python programlama dilini temel alarak, Türkçe söz dizimine sahip bir proje geliştirdi. Eralp, “Evreka” adını verdiği proje ile henüz bir programlama diline başlayacak düzeyde olmayan kişileri teşvik edebilmeyi hedefledi. Eralp, Evreka‘ yı oluştururken kodun okunabilmesi, uygulanabilmesi ve kullanıcı dostu olabilmesi için çalışmalar yaptı. Kontrol testleri ile programlama dili son haline geldi.Eralp “ Bu projeyi bitirdiğimde ve çalıştığını gördüğümde çok mutlu oldum. Yarattığım bir programın belki de insanlara yardım edebileceğini düşünmek çok güzeldi. Projeyi geliştirmeye devam edeceğim. Projenin daha büyük kitlelere ulaşması halinde kullanıcı topluluğunun da bu geliştirme sürecine dâhil olacağına eminiz. ” diyerek duygularını ifade etti.

Proje, Ekim ayının sonunda gerçekleşen Maker Faire İstanbul etkinliğinde katılımcılara ilk defa tanıtıldı. Ayrıca Başakşehir Living Lab 2017 İnovasyon Yarışması’nda kendini gösterecek.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir