Kapat
Donanım 0

Yeni Canavar: NVIDIA Quadro P6000!

Mükemmel performansıyla Titan X’i bile yolda bırakan o ekran kartı!

Titan X’den bile hızlı olan bu muazzam ekran kartı 4K DX12 oyunlarını bile 60 FPS ile rahatça oynatabiliyor. Nvidia’nın Pascal mimarisi üzerine inşa edilen bu ekran kartı hothardware adlı bir yabancı bilişim sitesi tarafından incelendi. Şaşılacak derecede iyi bir performans sahibi bu ekran kartı Nvidia’nın en güçlü silahı haline gelecek gibi görünüyor.

Bu canavar ekran kartı Quadro P6000‘inin bir de teknik özelliklerine bakalım. 

 

QUADRO P6000 SPECS

CUDA Paralel işlemci çekirdekleri 3840
GPU Bellek 24 GB GDDR5X
FP 32 Performans 12 TFLOPs
Maksimum Güç Tüketimi 250 W
Grafik Bus PCI Express 3.0 x 16
Ekran Konektörleri DP 1.4 (4)
DVI-D (1)
Optional Stereo (1)
Form Faktörü 4.4″ H x 10.5″ L Dual Slot

 

Bu ekran kartı yeni nesil bir oyunu 4K ve ultra ayarlarda 60 FPS olarak çalıştırabilen tek ekran kartı olmayı başardı. Yapılan incelemeler sonucunda Titan X, Hitman’de 58 FPS kadar çıkabilmişken, Quadro P6000 68 FPS kadar çıkmayı başarmıştı. AMD’nin en güçlü makinelerinden R9 Fury X ise 49 FPS’te kalmıştı.

Titan X’i bile sollayan Nvidia‘nın bu canavarı Quadro P6000 elbette fiyat konusunda da biraz sıkıntılı düşüncelere sokabiliyor. Bu ekran kartının fiyatı 4800 Dolar civarlarında piyasada satışta.

AMD ne yapacak ? 

AMD ve Nvidia şirketlerinin sürekli bir rekabet içinde olduğunu biliyoruz. AMD yılın başlarında Vega mimarisi üzerine inşa ettiği ekran kartlarını satışa sunacak. Bakalım AMD’nin çıkaracağı bu yeni yüksek performanslı ekran kartları Quadro P6000‘den daha mı hızlı olacak bunu hep birlikte göreceğiz. 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir