Kapat
Windows 0

Windows 10 Artık Oyunlar İçin Hile Korumasına Sahip

Microsoft, geçtiğimiz günlerde Windows 10’a “Fall Creators” güncellemesini getirdi. Yeni gelen güncelleme ile beraber özellikle oyuncuları sevindirecek bir özellik olan True Play Windows 10 güncellemesini yapan kullanıcılar için oyun hileleri sorununu ortadan kaldıracak. . Steam’in kullandığı “Valve Anti-Cheat(VAC)” korumasına benzeyen hile koruma ara yüzü olan “TruePlay” ilk aşamada Microsoft Mağaza üzerinden satışta olan oyunlar için kullanılacak.

TruPlay Nasıl Çalışacak?

TruePlay, oyun oynadığınız sırada davranışlarınızı gözlemleyerek kendi ara yüzünde kayıtlı olan hilelerle eşleşme yapmaya çalışacak. Eğer eşleşme sağlanırsa sizi anında uyararak ve oyun yapımcısının verdiği cezanın aynısını size uygulayacak. Eşleşme sağlanmadığı durumda ise yapımcı firmaya rapor gönderecek.           

TruePlay, hile özelliğine sahip oyunlarda hile kullanmak isteyen kişinin oyun kodlarına erişimini kesecek şekilde tasarlanmış bir koruma sistemine sahip olacak. Sistem bilgileri toplayarak kötü niyetli olduğundan şüphelenirse kullanıcılara uyarılar gönderecek. Eğer kullanıcının hile kullandığından emin olursa bu bilgileri geliştiricilerle paylaşacak.

Oyuncular tarafından büyük ilgiyle karşılanan güncelleme, tek oyunculu oyunları kapsamayıp şimdilik sadece çok oyunculu oyunlara özel olacak. TruePlay özelliği, kullanıcılara kapalı olarak sunulacak. Bu özelliği kullanmak isteyen kullanıcıların Windows Ayarları bölümünden bu özelliği aktif hale getirmesi gerekecek. Aynı zamanda kullanıcı istediği zaman aynı yerden bu özelliği tekrar devre dışı bırakabilecek. TruePlay’in kapalı olması oyunların çalıştırılması konusunda bir problem yaratmayacak ancak bu korunun aktif olması istenilen multiplayer modlarında, özelliği etkinleştirmemiş kullanıcılara erişim izni verilmeyecek.

Microsoft, sistemin geliştiricilerine oyunun sadece belirli kısımlarını inceleme şansı verecek. Bu sayede hile koruma sisteminin çok daha hızlı şekilde işlemesini hedefleniyor.

Özelliğin ilerleyen zamanlarda yapılacak anlaşmalarla Steam gibi platformlarla kullanılabilir bir duruma gelmesi planlanıyor.

TruPlay Oyunda Hileleri Engelleyebilecek Mi?

Yeni güncelleme ne kadar heyecan uyandırmış olsa da özelliğin açılıp kapanabilen bir sistem olması hileden kaçmak isteyen oyunculara pratikte fayda sağlayıp sağlayamayacağı büyük merak konusu. Hile geliştiricileri bu tarz koruma sistemlerinden saklanmasıyla dikkat çekiyor olsa da işletim sistemine bağlı bir koruma sisteminin bunu engelleyebileceği de güncelleme hakkındaki yorumlar arasında bulunuyor.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir