Kapat
Mobil 0

WhatsApp uygulaması Windows Store’da yayınlandı

Ücretsiz sesli, görüntülü ve yazılı mesajlaşma uygulaması uygulaması WhatsApp dünya genelinde bir milyondan fazla kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

iOS, Android ve Windows Phone işletim sistemine sahip cihazlarda çalışan uygulamanın masaüstü bilgisayarlar için geliştirilen sürümü 2016 yılında piyasaya sürülmüştü. Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabilen uygulamanın ardından WhatsApp Web yayın hayatına başlamıştı. WhatsApp Web herhangi bir uygulamaya gerek duymadan, doğrudan tarayıcı üzerinden yazışma imkânı sunmaya devam ediyor.

Ancak halihazırda kullanılan masaüstü WhatsApp uygulaması, aslında klasik bir Win32 programı. Microsoft’un Evrensel Windows Platformu üzerine inşa edilmiş bir yazılım değil. Bugün ise WhatsApp Desktop isimli uygulama Windows Store’daki yerini aldı. 

Uygulamanın hala eksiklikleri var

Kapalı beta programının ardından nihayet Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlar için yayınlanan WhatsApp Desktop uygulamasında önemli eksiklikler var. Bunların başında uygulamada sesli ve görüntülü konuşma özelliğinin olmayışı geliyor. Ayrıca uygulamanın boyutu da bir diğer eleştiri konusu. Çünkü WhatsApp Desktop tam 250 MB büyüklüğünde!

Bu, özellikle küçük depolama birimine sahip dizüstü bilgisayarlar için önemli bir dezavantaj. Çoğu kişi büyük boyutlu bu uygulamayı indirmektense WhatsApp Web kullanmaya devam edebilir.

Durum güncelleme ve emoji gönderimini destekliyor

Öte yandan WhatsApp Desktop uygulamasının halihazırdaki WhatsApp Web uygulamasından pek de bir farkı yok. Uygulama şuan profil durum güncellemesi, emoji ve GIF gönderimi gibi özellikleri destekliyor.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir