Kapat
Web sitenize kimler giriyor, ne yapıyor? "Yandex Metrica mercek altında"
İnternet 0

Web sitenize kimler giriyor, ne yapıyor? “Yandex Metrica mercek altında”

Videomuza konu olan Yandex Metrica’nın en büyük avantajı Google Analytics gibi sitenize girenler içinde emin bir yüzdenin örneklenmesi sonucu elde edilen sıradan verileri kullanmak yerine sitenize giren toplam kitlenin bütün sonuçlarını görebiliyor olmanız.
Kısacası Google’ın yüzbin dolar seviyesinde vergi içinden gelerek yaptığı sitenize giren kitlenin tamamının istatistiklerini görme işini Metrica ile bedava yapabiliyorsunuz.
 

Yandex hesabınızla giriş yapıp sistemin size sağladığı kodları sitenize yerleştirerek kullanmaya başlayabileceğiniz sistem, ziyaretçi istatistiklerini görmenin ötesinde WEB sitenizdeki içerikleri ilerletmek, ziyaretçi sayısını ve sitenizdeki değişim oranını arttırmak namına gereksinim duyabileceğiniz bir fazla nitelik ile donatılmış.

 

Bu özelliklerden bilhassa tasarımı daha elverişli hale getirme ve üretilen içeriğin hangi alanlarda gösterilmesinin daha faydalı olabileceğini inceleme etmenizi sağlayan haritalar en fazla kullanacaklarınız aralarında yer alacaktır.

Sitenize giren kişilerin hangi bağlantılar üstünde durduklarını bildiren bağlantı haritası yanında temas olsun olmasın, sayfa üstünde hangi noktalara daha pozitif tıklandığını gösteren tıklama haritası içerik üretirken veya sitedeki geliştirilmesi gereken özellikleri sıralarken yararlanabileceğiniz araçlar oluyor.

 

Kaydırma haritası kullanıcıların sayfanızı ne değin aşağı kaydırdığını renk haritası ile gösteriyor. Eğer altında pozitif kaydırılmıyorsa satmak sitenizdeki içeriklerin çoğunun üst kısımda gösterilmesi gibi kararlar verebilirsiniz.

 

Form analizi ise formun hangi alanında ne kadar süre harcandığı, hangi alanların abes bırakıldığı gibi bilgileri sağlayarak formlarınızı en iyi kullanıcı deneyimi için optimize etmenizi sağlıyor.

şüphesiz ki kullanması en şen araç Webvisor. Sayfanıza giren kişileri anonim olarak kayda alan ve fare hareketleri, tıklamalar, hangi sayfalara gittikleri ve sayfanın hangi bölgesini görüntüledikleri gibi bilgileri canlı izlemenizi karşılayan araç özgün bilgiler sunuyor.

Normalde 10-15 örnek kullanıcıyı izlemek için binlerce lira harcayarak oluşturacağınız örnek grup analiz raporlarını tek seferde milyonlarca ziyaretçinin hareketlerini çözümleme ederek ücretsiz elde etmenizi sağlayan vasıta gerçekte benzersiz bilgiler sunuyor.

 

Bu araç baştan sona kullanıcının sayfada hangi bölgelerde daha fazla vakit harcadığını, içerik ile işi bittikten sonradan nerelere gittiğini, siteniz için belirlenen hedeflere niçin ulaşmadığını görebilir ve site tasarımını buna göre özelleştirmek için adımlar atabilirsiniz.

 

Öneğin bir e-ticaret sitesinde sepete ekleme yapıp ödeme sayfasına dışarı giden, ama satın alma yapmayan oturumları izleyerek problemin ne olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Metrica’daki tüm raporlar reel zamanlı denebilecek şekilde alınabiliyor. Sitenizde gerçekleşen herhangi bir ziyaretin, işlemin raporlara yansıma süresi iki dakikaya kadar düşüyor.

Arayüzün basit yapısı tamamen de araçlar arasında gezinme ve raporları anlayışlı olmak kolay hale getirilmiş.

Raporlar kısmında ulaşılabilecek bilgiler ise sınırsız denebilir. Sitenize giren şahısların kullandıkları cihazlardan bu cihazların kabiliyetlerine, yazılım yeteneklerine dek bir fazla teknolojik bilgi de ulaşılabilecekler arasında.

 

Analiz edilecek veriyi yıllık, aylık, haftalık veya günlük aralıklarda görebileceğiniz gibi dilerseniz seçtiğiniz vakit aralığı içinde sitenizi ziyaret eden kullanıcılar üzerinden de analizler gerçekleştirebiliyorsunuz.

Metrica’nın öteki arama moturu çözümleme araçlarındaki gibi bir öteki faydası da Yandex tarafından sayfanızın indexlenmesini kolaylaştırması.

Ücretsiz bir sistem olduğu düşünüldüğünde tahlil araçlarını kullanın ya da kullanmayın sitenizde metrica kodunun yer alması ziyaretçi konusunda fayda sağlayacaktır.

Sitenize erişim sorunları saptama edildiğinde mail atarak uyarı yapabiliyor oluşu da kimi vakit yaşam kurtarıcı olabilir.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir