Kapat
Viking Technology, SSD sürücülerde kapasite rekoru kırdı
Donanım 0

Viking Technology, SSD sürücülerde kapasite rekoru kırdı

Az Önce son kullanıcıya karşın olarak yüksek kapasiteli SSD sürücüler görmek muhtemel değil. Kurumsal tarafta ise kapasite açısından yeni rekorlar kırıldığını görüyoruz. Viking Technology, 3.5 inç sınıfında en yüksek kapasiteye sahip SAS SSD sürücüsünü duyurdu.

 

Kapasite öne çıkıyor

 

SK Hynix imzasını taşıyan MLC NAND düzlem hafıza hücreleri kullanan UHC-Silo SSD adındaki mahsul 25TB ve 50TB olmak üzere iki farklı versiyonda üretiliyor. Çift port SAS 2.x 6Gbps arayüzünü kullanan ürün NVMe rakiplerine tarafından birazcık daha yavaş fakat firmanın esas amacı performans ve kapasite dengesi isteyenlerin ilgisini çekebilmek.

 

4K rastgele girdi çıktı performansı yazma için 15 000 IOPS, okuma için 60 000 IOPS olurken sürekli okuma hızı 500MB/s, kesintisiz yazma hızı da 350MB/s seviyesinde. Sürücü bekleme konumunda 10W, yoğun yükte ise 16W enerji tüketiyor. Günde 1 defa yazma ile 5 yıla dek uygulama ömrü mevcut.

 

Keza Bkz.Bu bilgisayar hack girişiminde kendisini değil ediyor

Rakip disk sürücülere göre soğutma ve depolama masraflarında yüzde 80’e varan tasarruf yapabileceğiniz UHC-Silo SSD, spiker rafına kadar 5 PetaByte depolama alanına kadar çıkabiliyor. Entegre ısı peşine düşüp takip sensörü bulunan sürücü ayrıca sektör ve blok hatalarından data kurtarma yapabiliyor. Az Önce sürücünün fiyatı açıklanmadı. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir