Kapat
USB 3.2 ile hızlar ikiye katlanıyor
Donanım 0

USB 3.2 ile hızlar ikiye katlanıyor

Teknoloji dünyasındaki en manâlı somut irtibat bağlantılarından birisi olan USB senelerdir kendisini geliştiriyor ve büyük aşamalar kaydetmiş durumda. Özellikle üçüncü tür ile adeta kendisini bulan teknoloji şu anda fazla daha iyi bir ülkü geldi.

 

İki kat

 

Standartları belirleyen USB Uygulayıcı Forumu’nun yaptığı açıklamaya kadar USB 3.2 standardı USB 3.1 standardını ikiye katlayarak bilgi aktarma hızlarını 20Gbps seviyesine çıkarıyor. Böylece elektronik cihazlarda fazla daha seri ve fazla daha kısa süren veri aktarımlarına tanık olacağız.

 

Forum halen son aşamada olduğu için teknik ayrıntı belirlenmiş yok. Bilindiği üzere artık USB üzerinden dizüstü gibi büyük cihazları sorumluluk etmek muhtemel ülkü gelmişti. Yeni standartta enerji çıkışları ne olacak, USB Alıcı-C nasıl geliştirilecek bunlar hemen şimdi kesin değil.

 

Ayrıca Bkz.Intel dünyanın birincil USB tabanlı derin öğrenme setini satışa sunuyor

Diğer taraftan yeni standardın kullanıma sunulması da epey bir vakit alacak. Forum, 12-18 ay daha sonra ilk ürünlerin piyasaya çıkacağını belirtiyor. Bu da en iyi ihtimalle 2019 yılına yaklaştığımız veya girdiğimiz vakit olacak. Muhtemelen CES 2019 fuarında birincil ürünler sergilenecektir. Şimdilik USB 3.1 veya USB 3.1 Gen 2 olarak adlandırdığımız en hızlısı ile yola devam etmek durumundayız. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir