Kapat
Tor, ağını hackleyene 4000$ ödül verecek
İnternet 0

Tor, ağını hackleyene 4000$ ödül verecek

 

 
Kullanıcılarına sunduğu anonim/dar internet erişimi ile Tor Browser bilhassa sansür politikalarının yoğun olarak uygulandığı yerlerde internet kullanıcıların çıkış kapısı oluyor. The Onion Router olarak da aşina ağ; hackerlar, uyuşturucu satıcıları gibi kişiler kadar kötü amaçlarla kullanılsa da pek fazla ülkeden gazeteci ve karşı taraf ağın gizliliğinden ve güvenliğinden faydalanarak internet erişimi sağlıyor. Kullanıcıların kendisini seçim etmesindeki en büyük etkenin emniyet olduğunu haberdar olan Tor birincil halka açık ödül programını başlattı.

 

Mahremiyet Açıklarını Öğrenmek İstiyor  

Tor sahiden ilki geçen yıl almak üzere birkaç ödül programı daha başlatmış ve ağındaki hataları bulan ve programa katılabilen(herkese açık değildi) hackerlara birkaç yüz dolarlık ödüller vermişti. Şirket derhal ise HackerOne aracılığıyla en önemli güvenlik sorunlarını bulan ve ortaya çıkaran hackerlara 4000$’a varan ödüller vereceğini duyurdu. Hackerların ödül için kusur bulması gereken iki platform var: Tor ağı ve Tor Browser. Şirket bu iki platformda bulunan her türlü açık için ödeme yapmaya hazırlanmış fakat özellikle anonimlik noktasında bulunan açıklara fazla daha yüksek meblağlar ödenmesi bekleniyor.

 

Hem Bkz.YouTube, video düzenleyicisini kullanımdan kaldırıyor 

Konuyla ilgili izah etme yapan Tor Browser ekibinin lideri Georg Koppen de “İnsan hakları savunucuları, aktivistleri, avukatlar ve araştırmacılar da dahil almak üzere tüm dünyadaki Tor kullanıcıları, online anonimliğin korunması için yazılımımıza güveniyor. Eğer yazılımımız önemli kodlama kusurları içeriyorsa, Tor’un sunduğu korumalar kabiliyetli saldırganlar göre aşılabilir ve bu koşul kullanıcılarımızı tehlikeye atabilir. Tehlikesiz değilsek, kullanıcılara verdiğimiz sözü tutmuyoruz demektir.’’ diyerek ödül programının Tor’u güvende yetişmek ve daha artı insanın platformu kullanmasını sağlamak için başlatıldığını dile getirdi.

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir