Kapat
İnternet 0

Tinder, Bumble’a kopyacılıktan dava açıyor!

Tüm dünyada en popüler arkadaşlık uygulaması olan Tinder, patent haklarının ihlali ve fikri mülkiyetin kötüye kullanılmasından dolayı rakibi olan Bumble’a dava açıyor.

Dünyada en fazla kullanılan arkadaşlık uygulaması olarak bilinen ve Türkiye’de de çok yaygın bir kullanıma sahip olan Tinder, Bumble’ın kendi tasarım ve diğer unsurlarını kopyalamasından ötürü şikayet edeceğini açıkladı. Bunun yanı sıra Tinder, tarafınca açılan dava, tasarım kopyacılığı gerekçesiyle, Chris Gulczynski ve Sarah Mick’i de suçlanıyor. “Bumble ise kurucularının, gizlilik sözleşmelerinin ihlali sırasında Tinder’da gizli olarak öğrendiği ve geliştirdiği en az iki özelliği sundu.”

Elbette bu durum biraz kafalarda soru işareti bırakıyor. Bumble’ı ayrıca Tinder’da da kurucu olan CEO Whitney Wolfe tarafından kurulmuştu. Wolfe, Tindar’a karşı taciz iddialarında bulunduğunu belirtelim. Son açıklamalarda ise kızışma daha fazla artmış ve Tinder’ın sahibi olan Match Group’un Bumble’ı alma isteği son bulmuştu. Bir yandan ise davanın sonucu merak ediliyor.

Match Group’un açmış olduğu dava açıklaması ise “İşimizi tanımlayan fikri mülkiyet ve özel verileri korumayı taahhüt ediyoruz” ifadeleri bulunuyor. Bunların yanı sıra iki uygulamada birbirine çok fazla benzediği kesin. Tinder’ın ise Bumble’a göre çok daha tanındığını belirtelim.

Harun {Harun}

14 yıllık bilgisayar geçmişi olan ve Teknoloji meraklısı bir yazar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir