Kapat
Uygulama Çözümleri 0

Telefonun Batarya Süresi Nasıl Uzatılır?

Akıllı telefon kullanan herkesin ortak derdi, hiç şüphesiz batarya sorunudur. Ne yaparsak yapalım, sabah sarjı full olarak elimize aldığımız telefonun akşama kadar dayanması bir hayli zor. Bu yazımızda batarya ömrünün nasıl uzatılacağına dair bir kaç yöntemi paylaşacağız.

 

Pil Süresi Nasıl Uzatılır?

 

Orjinal şarj cihazı kullanın

Orjinal şarj cihazı tercih etmemeniz takdirde telefon bataryasının ömrünün kısa olması, şarj cihazının adaptörünün voltaj değişimi sırasında telefona zarar vermesi, şişmesi, patlaması gibi fiziksel zararlar  verebilecek sorunlar yaşama ihtimaliniz var.

 

Bataryanızın bitmesini beklemeyin.

Telefonunuza şarja takmak için bataryanın tamamen bitmesini beklemeyin. Batarya tamamen boşalmadan, pil düzeyi %10 -25  aralığında iken şarja takmanız gerekiyor.


Güncellemeleri takip edin.

Güncellemeleri aktif olarak takip edip, telefonunuzu son güncellemelere uygun hale getirmelisiniz. Yazılım olarak geride olan akıllı telefonlar, bu durumdan etkilenecektir.

 

Ekran parlaklığını düşürün

Şarjı en çok etkileyen faktörlerin başında ekran parlaklığı gelmektedir. Ekran parlaklığını düşük seviyede kullanmaya özen gösterin. Parlaklığı düşürerek şarjdan tasarruf edebilirsiniz.

 

Ortam sıcaklığına dikkat edin.

Akıllı telefonlar sıcak ortamlarda daha fazla enerji harcamaktadırlar, bu yüzden telefonunuzu sıcak ortamlarda fazla bırakmayın. Bu durum bataryaya da zarar vermektedir.

 

Kullanmadığınız uygulamaları kapatın.

GPS, WiFi, bluetooth ve internet gibi seçenekleri işiniz bittiğinde kapatmayı unutmayın. Bu seçenekler şarjı dikkate değer biçimde etkilemektedir.


Telefonunuzun titreşimini kapatın.

Elinizden geldiği sürece titreşim seçeneğiniz kullanmayın. Titreşim telefonun bataryasını önemli ölçüde azaltır. Herhangi bir görüşmedeyseniz titreşim yerine, sessiz modu tercih edin.

 

Telefonunuzu sabaha kadar şarjda bırakabilirsiniz.

Hepimiz telefonun prizde fazla kalması durumunda, bataryanın patlamasından korkmuşuzdur. Telefonunuzun bataryası %100 olarak dolmasının ardından, telefonun kendisi elektrik akımını kesiyor. Patlama veya zarar verme riskini ortadan kaldırıyor.


Gereksiz uygulamaları kaldırın.

Kullanmadığınız uygulamaları kaldırabilirsiniz. Arka planda çalışmasa dahi telefonun ram belleğini kullanan bu programları kaldırmanız şarjdan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir