Kapat
Genel 0

Subay Nasıl Olunur? Subay Olmak? Subay Olma Şartları?

Nasıl Subay Olunur? Subay okulları hangileri? Subay olmak için ne yapmalıyım? Subay olmak kolay mı? Subay kolay olunur mu? Kolay Subay olmak? Subay olmak için yapılması gerekenler? Subay olmak için yapılacaklar? Subay maaşları? Subaylar ne kadar kazanıyor?

Askeriyede önemli rütbelerden birisi olan Subaylık rütbesini alabilmek pek çok kişinin hayalidir. Subay olmak için farklı kriterler vardır. Bizler bu yazıda subay olmak isteyen ve subaylık hayali kuran kişiler için askeriyeye girmek ve subay olmak için neler yapmak gerektiği konusunda sizlere bilgi vermeyi amaçladık.
Subay olabilmek için öncelikle TC vatandaşı olmak aranan en temel şartlardan birisidir. Sizler de bu şartı taşıyorsanız diğer şartları göz atmaya devam edebilirsiniz. Subay olabilmek için iki farklı yöntem vardır. Bunların neler olduğunu şimdi teker teker açıklayalım.

Subay olmak için ilk yöntem; Askerli lise sınavlarına girmek ve bu sınavlarda başarılı olarak askeriyenin içinden yetişerek subay olan kişilerdir. Bu kişilerin yükselmeleri diğer alternatif subay olma şekline göre daha fazladır.

Subay olmak için ikinci yöntem ise lisans mezunu olma şartı vardır. Lisans mezunu olan kişiler Askeriye’ nin personel alımı ilanlarına takip ederek lisans mezunu şartını taşırken kilo, boy gibi temel kriterleri tamamlayan kişilerin subay olma hakkı mevcuttur. Tabi bunların yanında uzun mesafe koşu 1500 metre ve diğer sağlık şartlarını taşıyor olmak en temel faktörler arasında yer almaktadır. Subay olmak için bunların dışında farklı bir yöntem yoktur. Subay olmak isteyen bir birey lise dönemlerinde başvuruyu kaçırması halinde lisans mezuniyetinden sonra da subay olma fırsatı bu şekilde verilmiştir. Bu da subay olmak isteyen ve subaylık hayalleri kuran kişiler için büyük bir fırsattır.

Tüm bunların ardından subay olmak isteyen bir bireyin güvenlik soruşturmasından da temiz olarak çıkması şartı aranmaktadır. Eğer subay olmak isteyen birey güvenlik soruşturmasını da temiz bir şekilde geçmeyi başarırsa artık önünde subay olmak için herhangi bir engel kalmamıştır.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir