Kapat
Oyun 0

Steam oyunlarına KDV geldi!

Dünyanın en popüler oyun platformlarından Steam, satışını gerçekleştirdiği oyunlardan KDV almaya başlayacak. Birçok teknoloji sitesinde günün haberi olan bu gelişme, Steam kullanıcılarını öfke ve kızgınlığa bozdu. Birçok kullanıcı “Devlet ne hakla KDV alıyor? Zaten oyunlar yurtdışında üretilen ve sanal olarak ülkemizde satılan ürünler. Bunların fiyatının ucuzlaması gerekirken KDV zammının gelmesi çok saçma” diyerek Steam’e tepki gösterdi.

Şuan için oyunlara gelen KDV zammıyla fiyatlarda pek bir değişiklik gözlemlenmiyor. Yani oyuncular yine eski fiyatlar üzerinden oyunları satın almaya devam edebilecekler. Bunun yerine Steam, oyun geliştiricilerini KDV’ye tabi tutacak. Ancak bu da dolaylı olarak oyun geliştiricilerinin satışını gerçekleştirdikleri oyuna yüzde 18 oranında zam yapmasına yol açacaktır.

Oyuncular yeniden torrente yönelebilir

Açıkçası para ödeyerek oyun satın alma fikrine yeni yeni ısınmaya başlayan Türk oyuncular, KDV zammı ile birlikte oyun fiyatlarının artması sonucu bu alışkanlığı kolayca terk edebilir. Asgari ücretin ve maaşlara yapılan zam oranının belli olduğu Türkiye’de giderek lüks haline gelen Steam oyunlarına rağbet giderek azalabilir. Bu da torrent gibi yasadışı yollarla oyun indirme alışkanlığının eskisinden daha beter bir şekilde geri dönmesini tetikleyebilir.

Ücretli oyun satın alma alışkanlığının terk edilmesi, aynı zamanda yeni oyun geliştirmek isteyen küçük oyun stüdyolarının finansal istikrarsızlığa sürüklenmesine de sebep olabilir. Umudumuz ve temennimiz, Steam’in KDV adımından geri adım atması yönünde.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir