Kapat
Haberler 0

SpaceX, dünyanın en güçlü roketini uzaya fırlattı

Bugüne dek geliştirilen en güçlü roketlerden biri, Elon Musk’ın Tesla şirketi tarafından üretilen Roadster arabasıyla ABD’nin Florida eyaletindeki kalkış üssünden uzaya doğru fırlatıldı. Toplam 27 adet motora sahip olan ve SpaceX mühendislerince tasarlanan Falcon Heavy isimli roket, Cape Canaveral şehrindeki Kennedy Uzay Merkezi‘nden başarıyla kalkışını gerçekleştirdi.

İnsansız uzay aracı atmosfere doğru yükselirken Kennedy Uzay Merkezi‘nin Twitter hesabından “Devam devam #FalconHeavy!” şeklinde bir tweet de atıldı. YouTube üzerinden canlı yayınlanan kalkış anını milyonlarca insan izledi.

Üç dakika kadar süren kalkıştan sonra roketin iki yanındaki itekleyiciler ayrıldı ve dikey olarak yeryüzüne iniş yapmayı başardı. İçinde bir adet Tesla Roadster modelini taşıyan roket ise Mars’a doğru yola çıktı. Müzik çalarına David Bowie’nin Space Oddity şarkısı yüklenen Tesla Roadster‘ın şoför koltuğuna “Spaceman” adı verilen cansız bir manken yerleştirildi.

Musk’ın hedefi Mars’a ulaşmak!

Her ne kadar şu aşamada hayal gibi geliyor olsa da, SpaceX şirketinin sahibi Elon Musk’ın nihai hedefi bir gün Mars’a ulaşmak ve bu gezegende kolonileşmek. Maliyeti 90 milyon doları bulan Heavy Falcon roketi, bundan tam 50 yıl önce NASA‘nın uzaya gönderdiği roketle aynı üsten kalkış yaptı. Öte yandan üretilen en güçlü uzay roket ünvanını taşıyan Falcon Heavy, SpaceX‘in bir önceki modeli Delta IV Heavy aracının en az iki katı ağırlığa sahip.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir