Kapat
Haberler 0

Skype, Windows Phone’ dan desteğini çekiyor..

Skype Windows Phone’ dan elini ayağını çekiyor. Artık çoğu cihaza destek verilmeyecek!

Microsoft, tabii ki tüm Windows Phone’lardan desteğini çekmeyecek lakin çoğu cihaz önemli karardan etkilenecek. Microsoft’un oldukça popüler olan platformu Skype, birçok Windows tabanlı akıllı telefon için desteğini kesiyor. Bu karardan etkilenecek cihazların ise yüzde 85 gibi büyük bir oranda olması dikkat çekiyor. Microsoft’ un kendi platformaları içerisinde yaptığı bu olay ne kadar doğru, ne kadar etkileyecek tartışılır.

Hangi Cihazlar Skype Kullanabilecek?

Windows 10 Mobile Yıl dönümü Güncellemesi yani Windows 10 Mobile 1607 sürümünü kullanmayan tüm cihazlar için Skype desteği kaldırılıyor. Böylece Windows Phone 8.1 ve hatta Windows 10 Mobile’ın önceki sürümlerini kullananlar, artık uygulamayı Windows Mağaza üzerinden hiç bir şekilde indiremeyecek ve hatta doğrudan indirme bağlantıları bile işe yaramayacak. Yani eski sürüm kullananlar Skype’ dan vazgeçecek. Bu durum 2017′ de başlayacak.

skype-windows-phone

Şu anda aktif Windows tabanlı akıllı telefonların sadece yüzde 13.7’si Windows 10 Mobile kullanıyor. Bunların yüzde 9.5’i ise 1511 sürümüyle çalışmakta. Bu sürümü kullananların 1607 sürümüne yükseltme yapması için Windows Insider programına dahil olmaları gerekiyor ancak yine de küçük üreticilerin telefonlarının bu sürüme yükseltme yapamayacağı belirtiliyor. Yani Microsoft her cihaza güncelleme vermeyecek, bu demek oluyor ki eski cihazlar Skype kullanamayacak. Üst seviye fazla telefonu bulunmayan Microsoft bu sayede daha çok kullanıcısını kaybedecek gibi. Bize de oturup izlemek düşüyor.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir